کدخبر: ۳۸۸۷

یک کارشناس مسائل بانکی می‌گوید تحریم امریکا مشکل اصلی نظام بانکی ایران نیست؛ از نظر او ورود بانک‌ها به بنگاه‌داری معضل اصلی است که گام‌های مهمی برای نظارت بر آن برداشته شده است.

به گزارش اقتصادنگار از بورس‌نیوز سید حسین سلیمی کارشناس پولی و بانکی می‌گوید: بانک مرکزی ایران تحریم بود و تنها تفاوت تحریم جدید بانک مرکزی با تحریم‌های گذشته در آن است که لغو این تحریم دیگر توسط رییس جمهور آمریکا امکانپذیر نیست و باید کنگره آمریکا با لغو تحریم بانک مرکزی ایران موافقت کند.

وی تاکید می‌کند: این تحریم‌ها هیچ تاثیری در عملکرد نظام بانکی ایران ندارد.

سلیمی در ادامه عنوان می‌دارد: مشکل اصلی نظام بانکی ما، تحریم های آمریکا نبوده و نیست. مشکل نظام بانکی، ورود بانک ها به بنگاهداری بوده که خوشبختانه، نظارت ها بر فعالیت بانک ها تشدید شده و هر بانکی که الزامات و دستورالعمل های بانک مرکزی را رعایت نکرده، مجوز تشکیل مجمع دریافت نکرده است. از جمله اقدامات مثبت بانک مرکزی، نظارت بر سرمایه گذاری های بانک ها، الزام بانک ها به اصلاح ساختار سرمایه و عدم صدور مجوز تاسیس شعب جدید برای بانک ها بوده است.

وی می‌افزاید: به مدد نظارت های سختگیرانه و مستمر بانک مرکزی بر فعالیت بانک ها، اکثر بانک های کشور وضعیت رو به بهبودی دارند. بنابراین می توان گفت با وجود تحریم های دشمن، نظام بانکی کشور ما روند مثبت و رو به رشدی دارد. اگر قوانین داخلی که بانک مرکزی به منظور شفافیت بیشتر نظام بانکی تعریف کرده، به درستی اجرا شود؛ و نیز خروج بانک ها از بنگاهداری و واگذاری اموال مازاد و غیر بانکی هم طبق مقررات تا پایان امسال عملیاتی شود، به رغم تحریم ها، نظام بانکی ما چشم انداز روشنی دارد.

 

 

ارسال نظر