کدخبر: ۳۹۳۳

سعید صمدی رئیس کمیسیون معدن درباره معادن طلا، گفت: کشورمان از نظر ذخیره طلا یک کشور متوسط است و نمی‌توان آن را یک کشور پر ظرفیتی دانست.

او بیان کرد: ما در بحث طلا با مسائلی مواجه هستیم، مهم‌ترین آن بحث اکتشاف است که خیلی این موضوع شفافیت ندارد و باید به این موضوع بیشتر پرداخت و آن را شفاف کرد.

رئیس کمیسیون معدن خانه اقتصاد ایران افزود: بخش خصوصی نقش عمده‌ای در اکتشافات معدن طلا دارد و هم اکنون باید از تجربیات و چالش‎های خود در حوزه استحصال و فرآوری طلا استفاده کند.

 او با اشاره به مشکلات موجود در حوزه معادن طلا، بیان کرد: طلا، سنگی گران بهاست که محدوده معدنی مرتبط با آن، از هر جهت می‌تواند مشکلاتی را برای صاحبان معادن به وجود آورد و باید چاره‌ای برای آن اندیشید؛ فروش نیز یکی از دغدغه‌های فعالان این حوزه به‌شمار می‌رود چراکه یکی از معضلات طلا، قوانین مربوط به آن در کشور است و همچنین قاچاقچیان در این حوزه فعالیت زیادی دارند که باعث کاهش تقاضا در عرصه طلا می‌شوند.

 صمدی درباره میزان تولید طلا در سال، گفت: برآورد می‌شود تولید طلا از بخش معدن حدود ۱۰ تن باشد. با توجه به فناوری‌های فرآوری شده در اکتشافات معادن طلا، کار بسیار راحت تر و همچنین ارزان تر شده است. سیستم‌های جدیدی در این عرصه وارد شده است که خیلی راحت‌تر می‌تواند طلا را کشف و استحصال کند.

رئیس کمیسیون معدن خانه اقتصاد ایران افزود: به دلیل اینکه طلا در عیار خیلی پایین به‌دست می‌آید کار برای به‌دست آوردن آن بسیار مشکل است به طور مثال باید روی یک تن ماده معدنی کار کنید تا یک گرم از داخل آن طلا به‌دست بیاید، در این شرایط کار در این بخش با مشکلات و سختی هایی همراه خواهد بود.

 صمدی با اشاره به اینکه هم اکنون بزرگترین ذخایر معادن طلای کشور در دست ایمیدرو است، تشریح کرد: مهم‌ترین ذخیره طلای ایران در دست معدن طلای زرشوران است.

 

ارسال نظر