کدخبر: ۳۹۵۲

به گزارش اقتصاد نگار؛ دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی و همچنین تعداد معامعلات واحدهای مسکونی در پایتخت را اعلام کرد.

بر اساس این گزارش در تهران در شهریورماه سال جاری ۲ هزار و ۸۵۵ فقره معامله مسکن به ثبت رسید که بی سابقه ترین تعداد معاملات واحدهای مسکونی در یک دهه اخیر از نظر کاهش شدید تعداد معاملات محسوب می‌شود.

کاهش ۷۲.۹ درصدی معاملات مسکن

در این ماه (شهریور ۹۸) تعداد معاملات مسکن نسبت به ماه مشابه سال گذشته (شهریور ۹۷) که ۱۰ هزار و ۵۳۷ فقره بود، معادل ۷۲.۹ درصد کاهش داشته است. همچنین نسبت به ماه قبل از آن (مرداد ۹۸) که ۳ هزار و ۳۶۸ فقره معامله مسکن به ثبت رسید، معادل ۱۵.۲ درصد کاهش داشته است.

همچنین این دفتر متوسط قیمت هر متر واحد مسکونی در تهران را در شهریورماه امسال ۱۲ میلیون و ۹۶۹ هزار تومان اعلام کرده است که ادامه روند نزولی قیمت مسکن از ابتدای تابستان را در پی دارد.

افزایش ۳۷.۳ درصدی قیمت مسکن

در شهریور ماه امسال نسبت به شهریور سال گذشته که متوسط هر متر مربع واحد مسکونی، ۸ میلیون و ۱۲۲ هزار و ۴۰۰ تومان بود، ۳۷.۳ درصد رشد داشته است اما نسبت به ماه قبل از آن (مرداد امسال) که متوسط هر متر واحد مسکونی ۱۳ میلیون و ۱۸۷ هزار و ۳۰۰ تومان بود، کاهش ۱.۶ درصدی داشته است.

گرانترین منطقه تهران مانند ماه‌های گذشته در شهریورماه امسال منطقه یک پایتخت با متری ۲۴ میلیون و ۸۱۰ هزار و ۴۰۰ تومان بود که تقریبا معادل متوسط قیمت مسکن در فروردین ماه امسال به حساب می آید. در رتبه دوم نیز منطقه ۳ با میانگین هر متر ۲۲ میلیون و ۶۷۳ هزار و ۶۰۰ تومان قرار گرفته است.

ارزانترین منطقه تهران در شهریورماه امسال منطقه ۱۸ با متوسط هر متر مربع ۵ میلیون و ۶۶۳ هزار و ۸۰۰ تومان بود که در رتبه دوم، منطقه ۱۹ با میانگین هر متر ۵ میلیون و ۸۰۳ هزار و ۶۰۰ تومان ایستاده است.

بیشترین تعداد معاملات در منطقه ۵ با ۴۰۴ فقره معامله و میانگین هر متر ۱۵ میلیون و ۱۶۱ هزار و ۷۰۰ تومان در این منطقه به ثبت رسید که نسبت به ماه های اردیبهشت، خرداد، تیر و مرداد امسال، قیمت مسکن در منطقه ۵ کمتر شده است اما تعداد معاملات در این منطقه نسبت به ماه گذشته افزایش داشته است.

کمترین تعداد معاملات مسکن در منطقه ۱۹ و ۲۲ به ترتیب با ۲۳ و ۲۴ فقره معامله به ثبت رسید که در هر دو مورد نسبت به ماههای گذشته روند نزولی داشته است.

مجموع معاملات مسکن در ۷ منطقه نخست تهران معادل هزار و ۳۰۲ فقره که حدود ۵۰ درصد کل معاملات مسکن در شهریورماه امسال در پایتخت به حساب می آید.

این موضوع نشان می دهد با توجه به تکرار این اتفاق در ماه مرداد که شاهد کاهش معاملات در مناطق پائین تهران بودیم در ماه گذشته (شهریور) نیز سمت و سوی خرید و فروش مسکن عمدتا مناطق شمالی پایتخت را نشانه گرفته است.

ارزش کل معاملات شهریور: ۲.۹ هزار میلیارد تومان

دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی ارزش ریالی مبایعات مسکن در شهریور ماه امسال را ۲ هزار و ۹۴۰ میلیارد ریال اعلام کرد است.


/ انتهای پیام

ارسال نظر