کدخبر: ۳۹۷۱

امین افقی اظهارکرد: مجتمع بندری کاسپین به عنوان مرکزی برای تأمین کالاهای اساسی و مورد نیاز کشور از جمله لاستیک انواع خودروها تبدیل شده و در همین مسیر و در جهت تسهیل حمل‌ونقل و کاهش هزینه‌های حمل کالا و در راستای جبران کمبود تولیدات داخلی این محصول، تأمین نیازهای بازار مصرف و رفع موانع تحریمی، واردات لاستیک خودروهای سنگین از طریق منطقه آزاد انزلی در حال انجام است.

وی افزود: همچنین با پیگیری‌های انجام شده از سوی سازمان منطقه آزاد انزلی "انواع تایرهای خودروهای سواری" نیز به زودی از این کریدور وارد کشور خواهند شد.

وی خاطرنشان کرد: مجتمع بندری کاسپین نقش کلیدی در تأمین مواد اولیه و کالاهای اساسی "از طریق بنادرشمالی کشور" ایفا نموده و پیرو توافقات صورت گرفته و نشست‌های تخصصی برگزار شده با طرف‌های چینی و قزاقی در خصوص تأمین بخشی از کالاهای مورد نیاز کشور از مسیر این کریدور بین‌المللی جدید، لاستیک خودرو بعنوان یکی از کالاهای راهبردی صنعت حمل‌ونقل داخلی، از مسیر مجتمع بندری کاسپین و کریدور تجاری چین، قزاقستان، ایران وارد کشور شده و جهت مصرف داخل کشور در حال ترخیص می‌باشد.

افقی تصریح کرد: کوتاهی مسیر، کاهش هزینه‌های حمل‌ونقل، ارائه مشوقهای قانونی متنوع جهت ایجاد مزیت‌های رقابتی از سوی این سازمان بهمراه نزدیکی به تهران و شهرهای پرجمعیت کشور از جمله مهم‌ترین دلایل استقبال بازرگانان کشور به کریدور چین، قزاقستان، ایران با محوریت این منطقه است.

سرپرست معاونت امور بندری و حوزه خزر سازمان منطقه آزاد انزلی یاداور شد: تاکنون ۲۱۲ دستگاه کانتینر مشتمل بر بیش از ۵۳ هزار حلقه لاستیک، توسط دو شرکت وارد‌کننده رسمی لاستیک خودروهای سنگین از مسیر مجتمع بندری کاسپین به کشور وارد شده تا با بهره گیری از مزیت‌های موجود شاهد کاهش زمان و هزینه‌های حمل‌ونقل و نرخ تمام شده کالاهای وارداتی از طریق مجتمع بندری کاسپین به بازارهای مصرف داخلی و خارجی باشیم.

هم اکنون سه پست اسکله از بخش نخست مجتمع بندری کاسپین ساخته شده و مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.تاکنون ۲۱ کشتی از مسیر کریدور چین، قزاستان، ایران، انواع مواد اولیه و کالاهای اساسی مورد نیاز را وارد کشور نموده و با پیگیری‌های انجام شده از سوی این سازمان، به زودی انواع تایرهای خودروهای سواری نیز از این کریدور وارد کشور خواهند شد.

 

ارسال نظر