کدخبر: ۳۹۷۴

به گزارش خبرگزاری اقتصاد نگار به نقل از رویترز، آرامکو عربستان از بانکها درخواست یک وام به ارزش بیش از یک میلیارد دلار برای تامین مالی پروژه هایش کرده است.

 به گفته منابع درخواست وام این شرکت بزرگ دولتی عربستان در هفته جاری فرستاده شد.

از متن درخواست این شرکت ماهیت خاص پروژه هایی که وام برایشان گرفته می شود مشخص نیست.

 درخواست وام از بانک ها چند روز پس از حمله چهاردهم سپتامبر به دو تاسیسات بزرگ آرامکو صورت گرفت که تولید نفت بزرگترین صادر کننده نفت دنیا را نصف کرد. این حملات 5.7 میلیون بشکه در روز تولید نفت این شرکت را کاهش داد.

 امین ناصر مدیرعامل شرکت آرامکو گفت این شرکت که برای عرضه اولیه سهامش در بورس آماده می شود، هنوز در مرحله ارزیابی کار تعمیرات است ولی خسارات وارد شده با توجه به اندازه شرکت چندان قابل توجه نیست.

 سه منبع آگاه از فعالیت‌های آرامکوی عربستان گفتند عربستان سعودی ظرفیت تولید نفت خود را پس از این حملات تا 11.3 میلیون بشکه در روز بازگردانده است.

 آرامکو سودآورترین شرکت نفتی جهان است که در اوایل سال جاری میلادی با انتشار اولین اوراق بهادار بین المللی خود 12 میلیارد دلار درآمد داشت و 100 میلیارد دلار هم از سفارشاتش بدست آورد.

 آرامکو برای  عرضه سهامش در بورس داخلی آماده می شود ولی برخی سرمایه‌گذاران و منابع نزدیک به این شرکت عقیده دارند  پس از حملات هفته گذشته این کار احتمالاً در سال جاری عملی نیست.

  مقامات آرامکو در جهت آماده سازی عرضه سهام این کشور در بورس در همین هفته با تحلیل گران بانک در ظهران دیدار می کنند.

 

ارسال نظر