کدخبر: ۳۹۷۷

به گزارش اقتصادنگار، یک نماینده مجلس علت تفکیک وزارت صمت به دو وزارتخانه را وضعیت نامطلوب اقتصادی و شفاف نبودن قیمت ها اعلام کرد.

هادی قوامی بعنوان نماینده موافق تفکیک وزارتخانه صمت به دو وزارتخانه "تجارت و خدمات بازرگانی" و وزارتخانه"صنایع و معادن" از ضرورت این تفکیک خبر داد و گفت: تنظیم قیمت گذاری کالا، هدایت سیاست پولی و ارزی، هدایت سرمایه گذاری ها، تنظیم و تشویق تولیدی ها از ضرورت های تاسیس این وزارتخانه خواهد بود و بخشی از مشکلات دولت را حل خواهد کرد.

این نماینده مجلس وزارت جدید "تجارت و خدمات بازرگانی" را یک وزارتخانه فرابخش اعلام کرد و گفت:وزارتخانه جدید منافع هر دو گروه تولید کنندگان و مصرف کنندگان را در بر می گیرد.

او با بیان اینکه تفکیک این وزارتخانه هزینه سنگینی نخواهد داشت، گفت: از 2 میلیون و 300 هزار کارمند دولت، 8 هزار کارمند در وزارت صمت، 900 هزار در وزارت آموزش و پرورش و 450 هزار نفر هم در وزارت بهداشت مشغول بکارند.

او با اشاره به اینکه تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) بار مالی خاصی بر دوش دولت نخواهد گذاشت، گفت: الان وزارت صمت در حاشیه رفته است. با تفکیک این وزارتخانه، وزیر تجارت و خدمات بازرگانی مسئول بازار است و شفاف سازی قیمت ها صورت خواهد گرفت. در آینده وزیر بازرگانی مسئول افزایش قیمت ها خواهد بود.

قوامی خروج از وضعیت نامطلوب اقتصادی حاضر را دلیل دیگر تفکیک وزارت صمت به دو وزارتخانه و تشکیل "وزارت تجارت و خدمات بازرگانی" اعلام کرد.

یک نماینده مجلس به عنوان مخالف این تفکیک هم گفت: تصویب کلیات طرح تشکیل وزارت بازرگانی که پیش از این سه بار از سوی مجلسی‌ها رد شده بود با مخالفت تعدادی از نمایندگان روبرو شد و برای مرتبه چهارم و به اصرار رئیس جمهور به تصویب رسید.

محمدرضا منصوری با بیان اینکه به دنبال یک آدرس غلط می گردیم گفت: تفکیک و ادغام وزارتخانه ها یکسال زمان بر است. تشکیل وزارت خانه جدید هزینه های سنگین دارد. امسال با 120 هزار میلیارد تومان کسری بودجه روبرو هستیم.

او افزود: قابل تصور نیست چرا دولت زیر بار این مسئولیت رفته است. گفته می شد اگر وزارت صمت تفکیک شود اوضاع بهتر می شود اما اینطور نیست به دنبال یک آدرس غلط می رویم. اگر گرانی بیشتر شود و اوضاع اقتصادی بدتر شود دیگر رئیس جمهور توضیحی نخواهد داشت.

نماینده مردم ساوه و زرندیه، در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی افزود: بهبود اوضاع در یک وزارتخانه به عمکرد مدیریت و کارکنان آن دارد. پیش از این با تفکیک در وزارت راه و شهرسازی با کلی مشکلات روبرو شدیم.

منصوری گفت: چنانچه این تفکیک به تصویب شورای نگهبان برسد گذشت زمان درست یا نادرست بودن این تفکیک را مشخص می کند.

 

ارسال نظر