کدخبر: ۳۹۹۴

به گزارش اقتصاد نگار به نقل مهر ،نبی‌الله خون میرزایی، معاون وزیر جهاد کشاورزی، در رابطه با ممنوعیت برداشت ماهیان خاویاری از دریای خزر گفت: با بررسی‌های سالانه انجام شده از وضعیت ذخایر ماهیان خاویاری دریای خزر، دو کشور شرایط را نگران‌کننده تبیین کرده‌اند و به همین دلیل، موافقت کردیم تا ممنوعیت برداشت تجاری این ماهی از دریای خزر، همچنان ادامه داشته باشد.

وی با بیان اینکه وضع ماهیان خاویاری در دریای خزر مناسب نیست، افزود: با امضای تفاهمنامه‌ای میان سازمان شیلات ایران و روسیه، مقرر شده تا ممنوعیت صید تجاری ماهیان خاویاری از دریای خزر ادامه یابد.

خون‌میرزایی ادامه داد: هر ساله شرایط ماهیان خاویاری در دریای خزر بررسی می‌شود و تا زمانیکه میزان این ماهیان به حد متناسب نرسد ممنوعیت صید تجاری ادامه می‌یابد.

خون میرزایی همچنین در خصوص مفاد دیگر سند همکاری که روز پنجشنبه میان سازمان شیلات ایران و روسیه به امضا رسید، اظهارکرد: موافقت نامه همکاری شیلاتی ایران و روسیه در سال ۷۵ بین دو کشور امضا شده و در سال ۷۶ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است.

وی اظهارکرد: طبق این موافقت نامه باید سالانه کمیسیون مشترک شیلاتی دو بار تشکیل جلسه دهند که از سال ۹۵ این جلسات به صورت منظم برگزار شده و امسال جلسه دهم برگزار شد؛ ضمن اینکه روسیه با تیم ایرانی جلسات مختلفی را داشتند و ظرفیت‌های دو کشور را برای همکاری‌های مشترک با هم به اشتراک گذاشتند.

خون میرزایی در رابطه مفاد این تفاهمنامه خاطرنشان کرد: این تفاهمنامه در زمینه فرصت‌های همکاری شیلاتی در چهارچوب موافقت نامه سال ۷۵ امضا شد که در آن به افزایش همکاری‌های علمی و تحقیقاتی در دریای خزر و بررسی ذخایر عمیق منابع کمتر برداشت شده در دریای عمان در آب‌های فراسرزمینی اشاره شده است.

وی ادامه داد: دو طرف متعهد شدند موانع اجرایی موجود بر سر همکاری‌ها را بردارند و مواضع هم راستا برای کمیسیون کشورهای حاشیه دریای خزر را تبیین کنند.

رئیس سازمان شیلات ایران با اشاره به جلسات بخش خصوصی با تیم روسیه اذعان داشت: بخش خصوصی ایران و تیم روسیه در جلساتی که در طی سه روز داشتند به افزایش سطح مبادلات تجاری تاکید دارند.

 

ارسال نظر