کدخبر: ۴۰۴۹

به گزارش اقتصاد نگار؛ سید علی حسینی از پایان موفقیت آمیز مرحله دوم تامین مالی بزرگ دولت از طریق عرضه اولیه ۲۵۰۰ میلیارد تومان اوراق سلف موازی استاندارد نفت خام سبک داخلی خبر داد و گفت:عرضه اولیه ۱۹۰۰ میلیارد تومان از این اوراق در روز چهار شنبه سوم مهر ماه  انجام شد و طی امروز شنبه هفتم مهر ماه سال جاری نیز بخش دیگری از این عرضه اولیه به ارزش ۶۰۰ میلیارد تومان با موفقیت پایان پذیرفت.

 

به این ترتیب با انجام این مرحله ، حجم کل تامین مالی دولت از حدود ۳۰ روز قبل تا کنون در بازار مشتقه بورس انرژی ایران به ۵۰۰۰ میلیارد تومان بالغ شده است.

 

به گزارش «انرژی امروز» از بورس انرژی، وی با بیان اینکه این اوراق تحت عنوان قرارداد های سلف موازی استاندارد نفت خام سبک داخلی توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی، به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی ایران به عموم سرمایه گذاران در بازار مشتقه بورس انرژی ایران عرضه شد، افزود:مجموع قرارداد های سلف موازی استاندارد نفت خام سبک داخلی که در مرحله دوم منتشر و پذیره نویسی شد، بالغ بر ۳ میلیون و ۴۹۷ هزار و ۵۶۲ قرارداد است که به قیمت اسمی هر قرارداد ۷۱۴ هزار و ۷۸۳ تومان و به روش حراج ناپیوسته عرضه عمومی شده اند.

 

این مقام مسئول در ادامه با اشاره به جزییات متعهدان پذیره نویسی این اوراق ، گفت: صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت کمند ،صندوق سرمایه گذاری یکم کارگزاری بانک کشاورزی ،صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت کیان ، تامین سرمایه سپهر ،بانک خاور میانه ، صندوق سرمایه گذاری اندوخته پایدار سپهر و در نهایت شرکت تامین سرمایه کاردان ازجمله ۷ متعهد پذیره نویس این اوراق در بورس انرژی  ایران هستند.

 

به گفته وی ، مدت و سررسید قراردادهای مربوط به اوراق سلف موازی استاندارد نفت خام سبک داخلی ۱۳ ماهه بوده و این اوراق منضم به اختیار خرید و فروش تبعی هستند. همچنین مهلت تسویه در دوره عرضه اولیه و معاملات ثانویه یک روز کاری پس از انجام معامله و تسویه نقدی در سررسید حداکثر سه روز کاری پس از آخرین روز معاملاتی خواهد بود.

 

حسینی تصریح کرد: بورس انرژی به عنوان بازار شفاف و متشکل ، نقش موثر در تامین مالی طرح های توسعه ای صنعت نفت و گاز داشته و همچنین مسیری مطمئن برای حضور تجار بین المللی در بازار حامل های انرژی است.

 

به باور وی تامین مالی ۵۰۰۰ میلیارد تومانی اخیر دولت جمهوری اسلامی ایران از طریق انتشار اوراق سلف موازی استاندارد مبتنی بر نفت خام سبک و همچنین انتشار اوراق ۵۰۰ میلیارد تومانی مبتنی بر میعانات گازی کنگان نشاندهنده یکی از کارکرد های مفید بورس انرژی در تامین مالی موثر و جذب و بکار گیری سرمایه های مردم در چارچوب های صحیح و علمی است.

 

حسینی با اشاره به حجم کل تامین مالی صورت گرفته تا به امروز در بورس انرژی ایران گفت: تاکنون مجموع ارزش عرضه اولیه و معاملات ثانویه اوراق سلف موازی استاندارد و صندوق سرمایه گذاری پروژه در بورس انرژی ایران به رقم  ۱۶۸ هزار و ۶۵۵ میلیارد و ۳۹۳ میلیون و ۲۱۶ هزار و ۸۴ ریال بالغ شده است.

 

در این بین صنعت نفت و گاز ایران نیز تا کنون توانسته از طریق انتشار اوراق سلف موازی استاندارد بر روی فرآورده های مختلفی همچون نفت خام ، نفت کوره ، گاز مایع و بنزین در بازار مشتقه بورس انرژی اقدام به تامین مالی۹۷ هزار میلیارد ریالی نماید.

 

وی در خاتمه افزود: امکان تامین مالی در کنار سایر کارکرد های بورس انرژی ایران از قبیل شفافیت ، رقابت ،ضد انحصاری بودن و حمایت از صنایع داخلی با پر رنگ تر شدن بازیگران مختلف در بورس به عنوان بستر امن برای عرضه و تقاضا می تواند یکی از بازوهای پر قدرت کشور در تامین مالی و همچنین هاب قیمت گذاری حامل های انرژی در قاره آسیا قرار گیرد.

 

ارسال نظر