کدخبر: ۴۰۹۲

به گزارش اقتصاد نگار؛ حمید یاری، کارشناس بانک و مسکن؛ لازمه حذف چهار صفر از پول ملی ایجاد ثبات اقتصادی است / ام الفساد اقتصادی اکنون رشد نقدینگیست/ داشتن بانک مرکزی مستقل پیش نیاز رسیدن به ثبات اقتصادی است  

به گزارش اقتصاد نگار ، حمید یاری کارشناس بانک و مسکن در گفت و گو با خبرنگار #اقتصاد_نگار مطرح کرد؛

در باب حذف چهار صفر از پول ملی ،اتفاقی که می افته اتفاق مقبولیه به خاطر اینکه ما هزینه های چاپ پولمون و هزینه های چاپ اسکناسمون و شرایط که اقتصادی که هست ، شرایطی است که ما را ملزم می‌کند که چنین کاری را انجام دهیم .

خب هزینه های چاپ پولمن به شدت پایین میاد ، هزینه استفاده از مسکوکات هم به همین شکل .

 ما الان نمی توانیم از مسکوکات استفاده کنیم چون نمیتواند اون تمایل مردم رو پوشش بده به یک نوعی ولی شرایطی که وجود داره چیه !؟ این است که در اکثر جاهای دنیا اگر کشور هایی که این سیاست رو دنبال کردن نگاه کنیم ، این سیاست بعداز یک ثبات اقتصادی به دست آمده است. یعنی ما باید یک ثباتی رو ایجاد بکنیم بعد از این که این ثبات ایجاد شد و شرایط اقتصادی بهبود یافت و تورم رو مثلاً تونستیم چهار پنج درصد به نرم دنیا برسانیم حالا میتوانیم این کار رو انجام بدیم که این سیاست که که مثلاً چهار صفر رو برداریم .

یاری در ادامه افزود ؛ حذف کردن چهار صفر از پول ملی هزینه درگیری ذهنی برای مردم دارد .

ما داریم یک هزینه ای رو تحمیل میکنیم ، از نظر ذهنی به مردم بخاطر حذف صفر ها .

یک سری مشکل بزرگ در این قضیه هست ، ما دوباره میخوایم تومان رو وارد این قضیه بکنیم تومانی که شرایط آن برای مردم مشخص شده است . ولی حالا قرار است اعداد و ارقام رو عوض کنیم که خود این مشکلات زیادی را ایجاد خواهد کرد .

وقتی یه اعداد بزرگ تر میرسیم مشکل سخت تر میشه این اعداد رو کنار هم قرار میدهیم و به گذشته برگردیم میبینیم همین مشکلات در گذاشته وجود نداشت چون اعداد و ارقام و قیمت ها با هم هم خوانی داشت و قیمت ها برای مردم با واقعیت ها بیشتر همراه بود .

ولی این جریان اکنون هزینه های ذهنی زیادی برای مردم خواهد داشت ولی باید این هزینه را تحمل کرد .

این کارشناس بانک و مسکن ادامه داد؛ این اقدام اقدام درمانیست ، تا زمانی که مشکل اساسی و بیماری اصلی را درمان نکنیم این کار تاثیر زیادی نخواهد داشت .

ما الان میایم چهار صفر رو حذف کنیم دوباره دو سال آینده باید دو صفر دیگه رو هم حذف کنیم .

بنابر گفته مسولین بانک مرکزی در پنجاه سال گذشته ۳۵ هزار درصد ارزش پول ملی ما کاهش پیدا کرده است .

وقتی چنین اتفاقی رخ داد و نتونستیم مشکل نقدینگی را حل کنیم و رشد نقدینگی به حد مناسب را نرسانیم مشکلات ادامه پیدا خواهد کرد و به مردم دولت ، سیستم حسابداری و حسابرسی فشار وارد خواهیم کرد و عملا دوباره برخواهد گشت به شرایط گذشته و مشکلات ادامه پیدا خواهد کرد .

وی افزود ؛ یک مشکل دیگر ، مشکل در خوانش رقم های بزرگ به تومان هست .

مشکل نقدینگی در بودجه دولت هم از دیگر مشکلات هست .

ولی حرف اصلی این است ، تا زمانی که مشکلات اساسی را حل نکنیم فعالیت های این چنینی تقریبا بی فایده است .

به نظر من حذف صفر یک تورم نه خیلی زیاد ولی یک تورمی هم از ناحیه حذف صفر ما برای اقتصاد خواهیم داشت .

بخاطر این که نرخ ها رند میشود سمت اعداد و اعداد ریز و خرد کم تر دیده میشود .

یاری گفت ؛ از ایرادات اصلی میتوانیم پس ؛

۱_ حل مشکل نقدینگی  

۲_ چرا عنوان تومان !؟ چرا عنوان های بهتری را استفاده نمی‌کنیم که ذهنیت مردم را اذیت نکند .

/ در کل خوش بین نیستم نسبت به انجام این ریسک/

۳_ جا افتادن این واحد جدید در میان سیستم های حساب رسی و حسابداری و رایج شدن اسکناس های تومان که تقریبا چهار سالی طول خواهد کشید.

حمید یاری در پاسخ به سوال خبرنگار مبنی بر تاثیر انتخابات آینده آمریکا بر اوضاع اقتصادی کشور گفت ؛ فرقی ندارد ، چه دموکرات بیاید چه جمهوری خواهی وضعیت ما همین است.

مگر تحریم های قبلی را کی برقرار کرد .

تحریم های اول ما زمان کلینتون بود ، تحریم های بعدی زمان اوباما بود درست برجام به وجود آمد ولی درکنار همین برجام مشکلات دیگری هم برای ما به وجود آوردند و بقیه هم به همین صورت ‌.

ما باید مشکلات اقتصادی را از داخل کشور حل کنیم .

از داخل درست کردن هم اینه که ما پول پر قدرت ما تحت تاثیر دولت ها ارزشش تنزل پیدا نکند ، زیر ساخت ها تصحیح شود.

یاری درباره نقش بانک مرکزی در تسهیل مشکلات اقتصادی کشور افزود؛ بهترین ساختاری که میتونیم داشته باشیم اینه که بانک مرکزی مستقل شود .

 رئیس کل بانک مرکزی را رئیس جمهور یا هر شخص دیگری انتخاب نکند .

شورایی که در پول و اعتبار وجود دارد گسترده شود و اعضای آن را جامعه دانشگاهی اختصاصی و بیزینسی مشخص بکنند یک چهارچوب مشخص از اقتصاددانان و متخصصان این عرصه تشکیل شود باهم جمع بشوند و یک شورای پولی انتخاب کنند و این شورا

سَلَّمْنٰا, [01.10.19 15:57]

ی پولی هم بیاد رئیس کل بانک مرکزی را انتخاب کند.

یا سیاست هایی که توی کل دنیا اجرا میشود .

همین ترامپ در صندق پولی بین الملل هیچ کاری نمی‌تواند انجام دهد .

ولی توی ایران وقتی رئیس را یک شخص انتخاب کند باید تابع صحبت های همون شخص باشد .

این ها می‌توانند سیاست ها پولی را تنزیل دهند.

ما اگر بتونیم این شرایط قرض های دولت از بانک مرکزی و سایر موسسات و برعکس را برطرف و کاهش دهیم خیلی از مشکلات اقتصادی ما حل میشود و نیاز نیست بشینیم و چشم بدوزیم به آمریکا ببینیم اگر یه دموکرات مثل آقای ترامپ بیاد برجام دوباره

سَلَّمْنٰا, [01.10.19 16:00]

نتیجه نخواهد داد یا یک جمهوری خواه بیاید شرایط چگونه خواهد شد !؟

یاری در ادامه افزود؛ اگر آمریکا همین امروز هم تمامی تحریم ها را بر دارد با این اوضاع اقتصادی و این شرایط تورم اوضاع بهتری نخواهیم داشت .

تورم تک رقمی سیاست هایی دارد که نیاز به یک سری ساختار و زیر ساخت مناسب دارد . این ها تا انجام نشود اقتصاد به شرایط ثبات نخواهد رسید .

اون چیزی که مد نظر ماست رسیدن به ثبات مناسب به همراه بانک مرکزی مستقل که بتواند سیاست های پولی بر اساس نظر متخصصان و کارشناسان بچیند و آن ها را کنترل کند .

حمید یاری در پایان گفت ؛ ام الفساد فساد رشد نقدینگی است .

رشد نقدینگی حل بشود مشکل تورم حل خواهد شد ،

تورم حل شود فشار هایی که به جود آماده حل خواهد شد .

اگر ارز ثابت بماند تولید کننده مجبور میشود به خاطر نرخ تولد کالای خود را نسبت به سال گذشته خود افزایش دهد به میزان خرجی که نسبت به سال گذشته کرده است برای تولید کالای مربوطه .

این شرایط برای صادرات بدتر خواهد بود .

اینگونه است که قدرت رقابتی خود را از دست خواهیم داد .اکثر فساد هایی که در اقتصاد و به تبع در سیاست وجود دارد مربوط به نقدینگی و رشد نقدینگی ماست .و این همه را سلسله وار به هم وصل میکند .

/ انتهای پیام

 

ارسال نظر