کدخبر: ۴۱۱۸

به گزارش اقتصاد نگار؛ جف فلیک، سناتور سابق جمهوریخواه ایالت آریزونا نوشت: دو سال پیش در صحن سنا ایستادم و گفتم گاهی لازم است به خاطر اصول و ارزش‌ها، پست و مقام خود را در معرض خطر قرار دهیم. درخصوص خودم من از انتخاب رییس‌جمهور حمایت نکردم. با گذشت یک سال از زمان ریاست‌جمهوری ترامپ ، می‌دانستم که نمی‌توانم از انتخاب مجدد وی حمایت کنم.

گرچه امیدوار بودم هنوز بتوانم برای بار دیگر در انتخابات سال ۲۰۱۸ بعنوان کسی که به مهار اقدامات وخیم ترامپ کمک می‌کند، به سنا راه پیدا کنم؛ ولی خیلی زود دریافتم این چیزی نبود که رای‌دهندگان جمهوریخواه در ایالت من به دنبال آن باشند.

قطع نظر از هرگونه ملاحظاتی که آنها هنگام رای دادن به ترامپ مدنظر داشتند، در فاصله یک‌سال باقیمانده به پایان دوره ریاست‌جمهوری وی، ظاهرا آنها چیز دیگری می‌خواستند.

من در سفر‌های خارجی شاهد لطماتی بودم که در نتیجه شیفتگی ترامپ به رهبران خودکامه جهان و نیز تحقیر متحدان، به وجهه و جایگاه آمریکا در جهان وارد شده است.

خصومت و دشمنی ترامپ با ائتلاف‌های امنیتی و توافقنامه ‌های تجاری، امنیت درازمدت و اقتصاد ما را در وضعیت خطرناکی قرار داده است.

اظهارات وی در تحقیر آوارگان و مهاجران و توصیف اهانت‌آمیز از برخی کشور‌ها، چندین نسل حسن‌نیت را نابود کرده است.

در داخل آمریکا نیز به این نتیجه رسیده‌ام اهانت‌های مکرر ترامپ به دستگاه قضایی، دشمنی با کنگره و نادیده گرفتن حقایق، به نهاد‌های دموکراتیک ما آسیب می‌رساند و تندی و دشمنی با مخالفان داخلی، سطح فرهنگ سیاسی ما را تنزل داده است.

می‌دانستم برای اینکه بخت انتخاب مجدد را داشته باشم، باید از سیاست‌هایی پشتیبانی کنم که نمی‌توانستم از آنها حمایت کنم و حالا با گذشت دو سال از آن زمان، همکاران سابق جمهوریخواه من در سنا باید دو تصمیم اساسی بگیرند که اولی دشوار و دومی ساده است.

ما اخیرا از طریق یک افشاگر مطلع شدیم رییس‌جمهور از قدرت خود برای اعمال فشار بر یک دولت خارجی به منظور جاسوسی از یک مخالف سیاسی سوءاستفاده کرده است.

تصمیم نخست اینکه با توجه به این افشاگری‌ها، مجلس نمایندگان طرح درخواست استیضاح را آغاز کرده و احتمالا حداقل یک طرح استیضاح به مجلس سنا ارسال می‌شود.

ولی بیم آن دارم که با توجه به بروز اختلافات عمیق در کشور، استیضاح در چنین برهه حساس و شکننده‌ای ممکن است در واقع به نفع این رییس‌جمهوری باشد که از هرج‌ومرج نفع می‌برد.

ایجاد نفاق و دودستگی برای ترامپ به‌مثابه اکسیژن برای ادامه بقاست. ترامپ استاد تفرقه‌افکنی و اختلاف است و از این روند فقط وی سود می‌برد و دیگران متضرر می‌شوند؛ بنابراین، اگرچه استیضاح در حال حاضر اجتناب‌ناپذیر به نظر می‌رسد، اما من از همین موضوع می‌ترسم.

و، اما تصمیم ساده‌تر. اگر مجلس نمایندگان طرح استیضاح را تصویب نکند یا سنا رییس‌جمهور را محکوم نکند، جمهوریخواهان سنا باید تصمیم بگیرند که با توجه به شناختی که از اقدامات و رفتار ترامپ داریم، آیا باید از وی برای انتخاب مجدد حمایت کنند یا خیر.

روشن است پاسخ منفی خواهد بود. من به عواقبی که ممکن است با آن تصمیم همراه باشد، بی‌توجه نیستم. در واقع، خود من با این پیامد‌ها زندگی می‌کنم.

من ترجیح می‌دادم برای یک دوره دیگر نماینده مردم آریزونا در سنا باشم، ولی نه به قیمت حمایت از ترامپ. مردی که حالا بیش از هر زمان دیگر ثابت شده استحقاق تصاحب بالاترین سمت در کشور یعنی ریاست‌جمهوری را نداشته است.

در این مرحله، رفتار ترامپ در مقام ریاست‌جمهوری نباید ما را غافلگیر کند. بلکه چیزی که واقعا ویران‌کننده محسوب می‌شود، سطح تساهل و مدارای ما در برابر عملکرد ترامپ بوده است.

یکی از مصیبت‌های ریاست جمهوری ترامپ تاثیر پایداری است که وی بر پیکره دموکراسی ما بر جا گذارده است. اینکه در برخی مواقع حتی از اقدامات وی متعجب نمی‌شویم. به عبارت دیگر، ما یکدیگر را شکست داده‌ایم و خودمان نیز شکست خورده‌ایم.

دوستان جمهوریخواه من! وقت آن فرا رسیده تا به خاطر حفظ اصول و ارزش‌ها، مقام خود را قربانی کنید. اگر باور داشته باشید ترامپ مستحق استیضاح است، پس خوب می‌دانید که وی مستحق انتخاب مجدد به سمت ریاست‌جمهوری هم نیست.

برای کسانی که می‌خواهند شعار “اول آمریکا” را اولویت قرار دهند، این لحظه از زندگی کشور ما بسیار مهم است که همه ما، اینجا و آنجا، فقط همین کار را انجام دهیم و مانع انتخاب مجدد ترامپ شویم.

 

ارسال نظر