کدخبر: ۴۱۹۲

به گزارش اقتصاد نگار؛ مصطفی نصراصفهانی نوشت:

قاضی موحد از مهدی فلاحتیان می‌پرسد: «چطور این حجم پول را بدون دریافت یک ریال وثیقه و حتی دریافت یک برگ کپی شناسنامه به شما دادند؟».

مهدی فلاحتیان جواب می‌دهد: «خوب حتما از من شناختی داشته‌اند»!!

اگر کسانی که آنهمه پول را بدون هیچ تضمینی به ایشان داده بودند به اصل اول طراحی سیستم‌های انسانی (https://t.me/BehavioralEconomicsAndFinance/1128) مقید بودند این اتفاق نمی‌افتاد. اصل اول می‌گوید: «روی خوب بودن و بی‌نقص بودن آدم‌ها حساب نکنید». ولی متأسفانه تفکر شخص-محور در ایران (https://t.me/BehavioralEconomicsAndFinance/1146) بسیار پررنگ است.

▫️تفکر شخص-محور می‌گوید: «برای رسیدن به نتایج خوب کافی است آدم‌های خوب را به کار بگیری». ولی در طرف مقابل، تفکر مکانیزم-محور می‌گوید: «مکانیزم(سازوکار)ها را اگر خوب طراحی کنی حتی آدم‌های بد و ناقص هم خوب عمل خواهند کرد و نتایج خوب خودبخود ایجاد خواهند شد».

تأکید همیشگی‌ام بر تقویت تفکر مکانیزم-محور به دو دلیل زیر است:

1- سیستم‌های انسانی پیشرفته‌تر نتیجه طراحی طراحانی با تفکر مکانیزم-محور هستند.

2- تفکر شخص-محور ریشه در تکامل و غریزه بشری دارد و از این جهت مشابه دیگر روش‌های یابنده‌گرایانه(Heuristic) اگرچه سرعت را بالا می‌برد اما احتمال خطای آن بسیار بالاست.

 

وقیح‌ترین جنبه فساد بانکی(که جور آن را باید مردم بیچاره با تورم و جهش نرخ ارز بکشند) این است که این مفسدان مانع اصلاح مکانیزم‌ها هم می‌شوند و مهمترین اصلاح که ایشان مانع انجام آن می‌شوند ایجاد شفافیت است. مفسدان بانکی مانع شفافیت بانکی هستند.

 

 

ارسال نظر