کدخبر: ۴۲۲۸

به گزارش اصلاحات نیوز؛ به نقل از فاینشنال تایمز، طی 12 ماه گذشته بورس ایران و یا به عبارت دیگر بورس تهران بهترین عملکرد را در میان بورس‌های جهان داشته است. در حالی که طی سال گذشته شاهد آن بودیم که تحریم‌های‌ آمریکا  تا حدودی بر روند معاملات بورس  تهران اثرگذار بود اما این بازار مالی توانسته است طی 12 ماه گذشته به یکی از بورس‌های با بهترین عملکرد در جهان تبدیل شود. یکی از اصلی‌ترین دلایل این مسئله ورود سرمایه‌گذاران بیشتر به این بازار بوده است.

با توجه به آنکه نرخ تورم در ایران طی چند سال اخیر افزایش یافته اما نرخ سود بانکی بالا نرفته است، کارشناسان می‌گویند که این دو مسئله سرمایه‌داران را به سمت بازارهای سهام سوق داده است. این مسئله باعث شد تا بورس تهران صعود قابل توجهی را تجربه کند و این در حالی است که در سه ماهه نخست سال 2018 و به دلیل نگرانی از بروز درگیری نظامی و همچنین رکود اقتصادی بازار در شرایط صف فروش قرار داشت.

طی 12 ماه گذشته شاهد آن بودیم که ارزش بورس تهران  حدود 70 درصد رشد داشته و در واقع عملکرد بهتری را از هر بورس دیگری در جهان داشته است.

به گفته یک مدیر شرکت مدیریت سرمایه‌گذاری که خواست نامش فاش نشود، بورس تهران نشان داد که می‌تواند با هرگونه نوسان بازار ارز مقابله کرده و بهترین جایی است که افراد می‌توانند از ارزش پول خود در آن محافظت کنند.

علیرغم آنکه طی 12 ماه گذشته ارزش دلاری بورس تهران دو برابر شده است،‌ اما هنوز نتوانسته به بیشینه خود در سال 2014 دست یابد. کارشناسان انتظار دارند که شاهد اصلاح قیمت شرکت‌های کوچک و بزرگ در بورس تهران در آینده باشیم.

تحریم‌های علیه ایران باعث شده است که سرمایه‌گذاری خارجی قابل توجهی به بورس تهران نسبت به قبل اضافه نشود و در محدوده 50 میلیون دلار که از سال 2018 شاهد آن بوده‌ایم باقی مانده باشد.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر