کدخبر: ۴۲۴۰

امیر محمد خدیوی ضمن اشاره به اتفاقات مثبت اخیر در بازار سرمایه، به تشریح دلایل و شواهدی پرداخت که روند صعودی را در این بازار ادامه دار می‌کند، اظهارکرد: روند رو به رشد بازار سرمایه به دو دلیل ادامه خواهد داشت: یکی این که ورود نقدینگی تازه به دلایل اقتصادی به بورس ادامه دارد و دیگر اینکه نقدینگی، انگیزه‌ای برای خروج از بازار سرمایه ندارد.

 

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه امروز دیگر بازار سرمایه، خودش را با نرخ دلار تطبیق داده و فاصله قیمتی را جبران کرده است، گفت: بخشی از روند صعودی به این موضوع مربوط است.

امیرمحمد خدیوی همچنین افزود: درحال‌حاضر از نظر فنی معاملات به خوبی در بازار انجام می‌شود؛ هرچند ممکن است برخی سهم‌ها بیش از ارزش واقعی‌شان معامله شوند اما در باقی موارد بیشتر سهام با ارزش واقعی خودشان معامله می‌شوند و سهام شرکت‌ها نیز به نرخ اصلی خود رسیده‌اند.

وی در خصوص ورود پول جدید به بازار سرمایه و تاثیر مثبت بر این بازار گفت: نفس این اتفاق مثبت است و برای بازار سرمایه فرصت خواهد بود؛ اما نکته مهم تر در این میان ماندگاری نقدینگی در این بازار است. به دلیل شرایط اقتصادی به خصوص در مورد سطح درآمد خانوار، افراد نتوانسته‌اند فاصله بین درآمد اصلی و تورم را جبران کند؛ بنابراین بازارهای موازی جای جذابی برای سرمایه‌گذار خرد (که تعداد آنها بسیار زیاد و تعیین‌کننده است) ندارد.

او با اشاره به اینکه اصلی‌ترین رقیب برای سرمایه‌گذاری خرد، بازار پول است یادآور شد: درحال‌حاضر بازار پول، سود مناسبی با توجه به پوشش ریسک ندارد و رشد قابل توجهی نیز ندارد. ورود نقدینگی به بازار سهام باتوجه به آنچه که گفته شد بیش از هر زمان دیگری محتمل است.

خدیوی با اشاره به اینکه درحال‌حاضر با توجه به امکاناتی که در بازار سرمایه برای انباشت نقدینگی ارائه می‌شود جذابیت برای ماندگاری به خصوص برای سهامدار خرد زیاد است، تشریح کرد: فعالیت در بازار سرمایه تا سقف مشخصی از پرداخت مالیات معاف است، معاملات کامودیتی‌ها معاف از مالیات است و همین طور معافیت‌های متعدد دیگر جذابیت فعالیت در این بازار را افزایش و انگیزه برای خروج را کاهش داده است.

وی اضافه کرد: در شرایط فعلی حتی خروج پول نقد از بازار نیز صرفه اقتصادی ندارد و بسیاری از فعالان بازار حتی در زمان فروش یک سهم ترجیح می‌دهند آن را در بازار سرمایه (برای مثال در بخش صندوق‌های قابل معامله) دوباره سرمایه‌گذاری کنند.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه روند رو به صعود برای بخش‌هایی از بازار همچنان و به احتمال زیاد تا پایان سال ادامه دارد گفت: برای مثال شرکت‌هایی که سهم و سود ریالی دارند مانند شرکت‌های صنعت خودروسازی (شامل صنعت قطعه‌سازی نمی‌شود) همچنان جذاب هستند؛ چرا که هنوز به سقف تاریخی خود نرسیده‌اند.

وی افزود: برخی از سهام بنیادی هنوز رشد واقعی خود را نداشته‌اند. حتی برخی سهام شرکت‌های کوچک هنوز رشد واقعی نداشته‌اند و جا برای رشد آنها باقی است.

به گفته خدیوی با توجه به شرایط موجود، روند بازار با وجود همه فراز و فرودهای احتمالی و حتی نزول مقطعی رو به رشد خواهد بود و این اتفاق ادامه خواهد داشت. بنابراین با وجود روند رو به رشد، همچنان باید با احتیاط و با مشاوره مشاوران حرفه‌ای وارد بازار سرمایه شد.

 

 

 

ارسال نظر