کدخبر: ۴۳۳۴

به گزارش اقتصاد نگار، علیرضا کدیور در مصاحبه با خبرنگار اقتصاد نگار درباره اوضاع اخیر بازار بورس و تغییر شاخص کل بازار بر مدار نزول گفت ؛ 

_ اولا اینکه بازار سهام یک بازاری است که نوسان در ذاتش است، یعنی در یک زمانی شاخص بورس و قیمت سهام در واقع رشد میکند و در یک زمان دیگری افت پیدا می‌کند . 

به دلیل اینکه در یک زمانی از دید اکثریت فعالان بازار سهم ها ارزنده هستند و اینها اقدام به خرید میکنند و در یک زمان دیگری بر عکس فرصت فروش می بینند و اقدام به فروش میکنند و بازار منفی میشود پس در واقع نوسان ذات بازار است . 

_ دوما اینکه در واقع این افت هایی که در حال اتفاق افتادن است در مقابل رشد هایی که طی چند ماه گذشته رخ داده ناچیز است ، یعنی ما همچنان مثلاً اگر نگاه بکنیم نسبت به ابتدای امسال بازدهی بورس ما نزدیک به ۷۵ درصد شاخص کل بورس ما رشد کرده است ، میتوان گفت این افت هایی که در بازار اتفاق افتاده در مقابل رشد هایی که از ابتدای سال داشتیم یک تصحیح در بازار محسوب میشود و همچنان این برآیند مثبت است . 

این کارشناس بازار بورس درباره ادامه پیدا کردن این روند نزولی در آینده افزود؛ ادامه پیدا کردن این فرآیند نزولی بستگی به برآیند متغیر های تاثیر گذار در بازار دارد از یک سمت و از سمت دیگر به روند ورود و خروج نقدینگی به بازار دارد . 

این فرآیند نزولی تابع عوامل دیگری نیز است که ما باید ببینیم در آینده متغیر های تاثیر گذار در بازار چه روندی را خواهند داشت ، ولی به لحاظ کلی به نظر من ممکن است ما در کوتاه مدت یک روند نزولی ملایم را داشته باشیم نه با شدت !

کدیور در پایان گفت؛ روند بازار سرمایه در کوتاه مدت « مثلاً چند روز آینده » با یک شیب ملایم یک افت ملایمی را در بازار به همراه دارد، این برآوردی است که من از وضعیت کلی دارم .

/ انتهای پیام

 

ارسال نظر