کدخبر: ۴۳۵۶

به گزارش اقتصاد نگار؛ «ابی احمد علی»، نخست وزیر اتیوپی، به دلیل عملکردش در این مقام، چه در عرصه داخلی و چه در زمینه برقراری صلح با اریتره برنده جایزه صلح نوبل شد.

پیشتر از گرتا تونبرگ، فعال نوجوان محیط زیست از سوئد، نخست وزیر نیوزلند، سازمان گزارشگران بدون مرز به عنوان دیگر نامزدهای دریافت این جایزه نام برده شده بود.

نگاهی به کارنامه سیاسی آبی احمد، برنده جایزه نوبل صلح

جایزه نوبل صلح برای یکصدمین بار اهدا شد. جایزه نوبل صلح سال ۲۰۱۹ به نخست‌وزیر اتیوپی، آبی احمد، تعلق گرفت. این جایزه برای قدرشناسی از تلاش و زحمات آبی احمد در رابطه با دست‌یابی به توافق صلح با اریتره به او اهدا شد.

آبی احمد شعار اصلی و وعده سیاسی خود را در یک کلام به زبان آورده است: "مدمر". واژه‌ای که برگردان آن "پیوند دادن" و "آشتی" است. او همه تلاش خود را به کار گرفت تا با شتابی حیرت‌آور وعده سیاسی خود را عملی سازد.

او از زمان به دست گرفتن زمام امور کشور اتیوپی در آوریل سال ۲۰۱۸ موفق شد به رغم مقاومت‌های بسیار و مخالفت‌های گسترده، با دشمن دیرینه اتیوپی، اریتره، بر سر برقراری صلح به توافق برسد. در سایه توافق صلح این دو کشور، هزاران زندانی سیاسی آزاد شدند و احزاب ممنوعه موفق شدند مجددا فعالیت‌های خود را آغاز کنند.

ارسال نظر