کدخبر: ۴۳۷۱

قیمت هر بشکه نفت برنت در پایان معاملات دیروز با یک دلار و ۴۱ سنت معادل ۲.۴ درصد افزایش به ۶۰ دلار و ۵۱ سنت رسید.

پس از آنکه رسانه‌های ایران گزارش دادند که یک نفتکش ایرانی در دریای سرخ و در نزدیکی سواحل عربستان هدف حمله قرار گرفته است، نرخ نفت روز جمعه بیش از دو درصد افزایش داشت. همچنین خوش بینی‌ها در مورد مذاکرات تجاری امریکا و چین در تقویت نرخ نفت موثر بود.

بر اساس این گزارش، نرخ هر بشکه نفت برنت در پایان معاملات دیروز با یک دلار و ۴۱ سنت معادل ۲.۴ درصد افزایش به ۶۰ دلار و ۵۱ سنت رسید. نفت خام وست تگزاس اینترمدییت امریکا هم در پایان معاملات دیروز با یک دلار و ۱۵ سنت معادل ۲.۲ درصد افزایش به ۵۴ دلار و ۷۰ سنت رسید.

گزارش آژانس بین‌المللی انرژی که در آن پیش‌بینی شده بود تقاضا برای نفت در سال ۲۰۲۰ تضعیف شود موجب تضعیف رشد نرخ نفت شد. با این وجود، نفت برنت و نفت خام امریکا نخستین رشد هفتگی در طی سه هفته گذشته را تجربه کردند. نفت برنت ۳.۷ درصد و نفت خام امریکا ۳.۶ درصد رشد نرخ هفتگی را شاهد بودند.

تانکر سوئز مکس ایرانی روز جمعه در نزدیکی سواحل عربستان در دریای سرخ هدف حمله قرار گرفت و گزارش‌های متفاوتی از میزان خسارات وارده به این نفتکش منتشر شد.

شرکت ملی نفتکش ایران گفته نفتکش مذکور خسارت دیده اما وضعیت آن پایدار است و خطر غرق شدن نفتکش را تهدید نمی‌کند.

جیم ریترزبوش تحلیلگر ارشد بازار نفت در این بازه نوشت: «برآورد ما این است که حادثه حمله به تانکر ایرانی نرخ نفت را یک دلار در هر بشکه افزایش‌داده که در صورتی که اتفاق دیگری رخ ندهد یا ایران کشوری را مسئول این حادثه اعلام نکند در طی چند جلسه آینده خنثی خواهد شد.»

از زمان حمله به تانکرها‌در خلیج‌فارس و هدف قرار گرفتن پهپاد امریکایی بر فراز آسمان ایزان سطح تنش‌ها در خاورمیانه بالا گرفته است.

به دنبال حادثه حمله پهپادهای یمنی به تاسیسات شرکت آرامکو امریکا‌ در حال اعزام نیروهای بیشتر به عربستان است.

 

 

ارسال نظر