شناسه خبر: 4427

مجازات دولت و بانک‌های ترک به کجا رسید؟

تحریم‌های ایران، کانون زورآزمایی دولت ترامپ و اردوغان!

درحالی که اردوغان، اتهام آمریکا به بانک ترکیه در دور زدن تحریم‌های ایران را غیرقانونی دانسته، به نظر می‌رسد فشار به ترکیه بابت دور زدن تحریم‌های ایران به یکی از ابزارهای قدرت آمریکا تبدیل شده است.


به گزارش اقتصاد نگار؛ هالک بانک ترکیه اتهامات آمریکا مبنی بر دور زدن تحریم‌های واشنگتن علیه تهران را بخشی از برنامه ایالات متحده برای تحریم ترکیه دانست. رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه نیز اتهامات آمریکا علیه این بانک را غیرقانونی خواند و آن را «گامی زشت» توصیف کرد.

هالک بانک ترکیه روز چهارشنبه در بیانیه ای اعلام کرد: این اتهامات بخشی از تحریم های آمریکا است که به خاطر عملیات چشمه صلح علیه ترکیه وضع شده است. عملیاتی که ارتش ترکیه برای تامین امنیت مرزهای ما و برقراری صلح در منطقه آغاز کرده است.  

روز سه‌شنبه دادستانی فدرال آمریکا در نیویورک، بانک خلق ترکیه (هالک بانک) را به مشارکت در یک نقشه چند میلیارد دلاری برای دور زدن تحریم های آمریکا علیه ایران متهم کرد. بر اساس این کیفرخواست بانک خلق ترکیه برای کمک به فروش نفت و گاز ایران از طریق شرکت های سوری و با حمایت مقامات ایران و ترکیه، تلاش کرده است تا تحریم های آمریکا را دور بزند.

این اتهامات در حالی مطرح می شود که تنش میان واشنگتن و آنکارا بر سر تهاجم نظامی ترکیه علیه گروه ها و شبه نظامیان کرد در شمال شرق سوریه شدت گرفته است. ایالات متحده آمریکا در آخرین واکنش‌های خود به عملیات نظامی آنکارا دو وزراتخانه و سه مقام ارشد دولت ترکیه را تحریم کرد.

ارسال نظر