کدخبر: ۵۱۱۷

مدیرعامل صندوق کار آفرینان امید ریاست جمهوری گفت: به منظور اشتغال روستایی و کاهش فقر، تسهیلات با سقف چهار میلیارد تومان در اختیار طرح‌های روستایی قرار می‌گیرد.


اقتصاد نگار؛ «اصغر نورالله‌زاده» روز شنبه در نشست خبری در خصوص برگزای دوره آموزش بین‌المللی مدیریت پروژه‌های اشتغال روستایی و کاهش فقر افزود: این تسهیلات با کارمزد ۶ درصد با یکسال دوره ساخت و اجرا و یکسال دوره تنفس دارای بازپرداخت ۶ ساله است که می‌تواند موجب توسعه اشتغال روستایی شود.

وی تصریح کرد: یکی از اهداف و برنامه‌های اصلی کشور توجه به رشد فراگیر است که تمام بخش‌های مختلف اقتصادی و مناطق مختلف کشور به ویژه مناطق کمتر برخوردار که دسترسی آنها به منابع و امکانات کشور کم است را در بر می‌گیرد.

نورالله‌زاده اظهارکرد: این صندوق در رشد فراگیر اقتصادی کشور، وظیفه تامین مالی خود را انجام می‌دهد، زیرا مناطق روستایی، کم برخوردار و شهرهای دور جزو گروه‌های اصلی منطقه‌ای ما هستند؛ بخش‌های کشاورزی، صنعت گردشگری در محیط‌های روستایی و کمتر برخوردار در اولویت کارها قرار دارد.

 مدیرعامل صندوق کار آفرینان امید ریاست جمهوری، سیاست و اولویت کشور را مبتنی بر فقرزدایی در روستاها دانست و گفت: برگزاری دوره‌های آموزش بین‌المللی و استفاده از دانش و تجربیات دیگر کشورها در این زمینه به ما در توسعه اشتغال روستایی و فقر زدایی کمک می‌کند.

وی ادامه داد: در حوزه انتقال دانش، ایران در طول سال‌های گذشته کارهای خوبی را اجرا کرده، بنابراین نیاز است که این مطالب به مجامع بین‌المللی ارائه شود تا به توانمندی ایران در زمینه توسعه روستایی که بیشتر در حوزه اشتغالزایی و فقر زدایی است، پی ببرند.

نورالله زاده با بیان اینکه سه پروژه «نهادسازی و مدیریت آموزش»، «هر روستا یک محصول» و «روستاهای بدون بیکار» را در دستور کار داریم، گفت: برای توسعه اشتغال روستایی زنجیره تولید تا فروش از جمله انبارداری، فراوری و بسته‌بندی در دستور کار قرار دارد که طی یک برنامه ۱۰ ساله در محیط‌های روستایی اجرا می‌شود.

وی درباره نهادسازی توسعه روستایی اظهارکرد: برای نهادسازی توسعه روستایی نیاز به دسترسی به منابع مالی داریم که تاکنون ۲ هزار صندوق فراملی در دو هزار روستا ایجاد شده است.

مدیرعامل صندوق کارآفرینان امید ریاست جمهوری برای پروژه «هر روستا یک محصول» گفت: تاکنون ۱۰۰ روستا انتخاب شده‌اند که بیش از ۶۰ واحد تولیدی گلخانه در محیط خانگی تولید می‌شود که شبکه توزیع آن در تهران است. برای سه روستا تولید‌کننده گل، پایانه صادراتی راه‌اندازی می‌شود.

به گفته نورالله‌زاده، این صندوق در خراسان جنوبی برای ایجاد ۱۰ واحد بسته‌بندی زرشک و زعفران و عناب، تسهیلات ارائه داده است.

وی درباره طرح روستاهای بدون بیکار (پروژه‌های چند محصولی) افزود: تاکنون ۷۰ روستا شناسایی شده که در صورت ارائه تقاضای کسب و کار مانند روستای دهنه سرشیجان (خمام - گیلان) برای کشت محصول، می‌توانند از تسهیلات این صندوق برای گردشگری و صنایع دستی استفاده کنند.

نورالله‌زاده با تاکید بر اینکه از تمامی فعالیت‌های متناسب با توسعه روستایی حمایت می‌کنیم، تصریح کرد: وظیف ما هدایت روستاییان است به طوری که در منطقه دره شیر- ایلام برای واحد بسته‌بندی و دارویی زیرکشت گیاهان دارویی، هشت میلیارد تومان اختصاص داده‌ایم اما در برخی روستاها مانند چهار محال بختیاری مشکل عدم آمادگی مردم برای ایجاد کسب و کار را داریم.

مدیرعامل صندوق کار آفرینان امید ریاست جمهوری ادامه داد: در دنیا شرکت‌های بزرگی وجود دارند که کار خرید و صادرات محصولات را انجام می‌دهند در حالی که ما در ایران چنین شرکت هایی نداریم.

نورالله زاده افزود: اکنون روسیه برای تامین محصولات خود به دنبال چند شرکت بزرگ است که فرآیند خرید محصول و صادرات را برایش انجام دهند، اما ما در ایران شرکت‌های بزرگی نداریم که بتوانیم در این بازار رقابتی حضور پیدا کنیم.

نخستین دوره آموزش بین‌المللی توسط مرکز توسعه روستایی یکپارچه برای آسیا و اقیانوسیه (سیرداپ) به منظور مدیریت پروژه‌های اشتغال روستایی و کاهش فقر روز سه شنبه ۲۸ آبان ماه تا هفتم آذرماه در محل هتل انقلاب پارسیان تهران برگزار می‌شود که صندوق کارآفرینان امید حمایت مالی آن را برعهده دارد.

 

ارسال نظر