کدخبر: ۵۲۰

به گزارش بلومبرگ

به گزارش اقتصادنگار به نقل از بلومبرگ، تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا مبنی بر خروج از توافق هسته‌ای علاوه بر ریسک‌هایی که متوجه اتحاد ناتو، ثبات خاورمیانه و رژیم عدم گسترش هسته‌ای می‌سازد، تبعات قابل توجه و زیان‌آوری نیز برای منطقه جنوب آسیا به دنبال دارد.

هند در دوراهی دشواری قرار گرفته است. دهلی نو از یک سو باید تلاش کند روابط اقتصادی مهم خود با تهران را حفظ کند و از سوی دیگر روابط در حال گسترش خود با واشنگتن را به خطر نیاندازد. هند قصد دارد تا سال 2022 میلادی استفاده خود از گاز طبیعی را دوبرابر کند و این سیاست ایران را به عنوان یک تامین کننده مهم گاز برای هند مطرح می‌سازد، به خصوص از این جهت که به دلیل مشکلات امنیتی در افغانستان و عدم امکان ترانزیت از طریق پاکستان، هند به منطقه گازخیز آسیای میانه دسترسی ندارد.

تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران توانایی دهلی نو برای همکاری تجاری با تهران را در شرایطی با دشواری مواجه می کند که هند هیچگاه تا این اندازه علاقمند به همکاری با تهران نبوده است. دهلی نو اخیرا قراردادی با تهران برای توسعه یک کوریدور حمل و نقل کالا منعقده کرده که با عبور از بندر چابهار در جنوب ایران به افغانستان امتداد می یابد.

دولت نارندرا مودی باید رقص دیپلماتیک ظریفی را در دستور کار قرار دهد تا بتواند روابط خود را به صورت همزمان با تهران و واشنگتن حفظ کند.

چالش‌های پیش آمده برای هند در ارتباط با تحریم‌های آمریکا علیه ایران در مجموع به نفع پاکستان است. به علاوه، تحریم‌های جدید آن اندازه که برای دهلی نو مشکل ساز است برای اسلام آباد مشکل چندانی ایجاد نمی‌کند. به علاوه، اگر هند از ایران خارج شود، تهران ممکن است اقدام به تعمیق روابط اقتصادی خود با پاکستان کند، همانطور که طرفین پیشتر نیز از تمایل به تعمیق روابط تجاری سخن گفته اند. تهران حتی ممکن است امکان مشارکت در کوریدور اقتصادی چین-پاکستان را که یک پروژه مواصلاتی مورد مخالفت هند است را بیازماید.

 

به علاوه، خروج آمریکا از برجام، که یک تصمیم مورد حمایت ریاض محسوب می شود، احتمالا موجب تشدید رقابت‌های منطقه ای بین ریاض و تهران خواهد شد و پاکستان ممکن است در میانه این رقابت منطقه ای گیر بیافتد.

ممکن است سعودی‌ها به پاکستان برای عدم گسترش روابط با تهران فشار بیاورند و از سوی دیگر ایرانی‌ها برای فشار به پاکستان از اهرم فشار قراردادهای برق خود استفاده کنند.

تصمیم دونالد ترامپ به خروج از برجام و وضع مجدد تحریم‌ها علیه ایران ممکن است پروژه‌ای را که هدف آن کمک به بازسازی اقتصاد افغانستان است از مسیر خود خارج نماید. پروژه توسعه بندر چابهار توسط هند در ایران، بخشی از یک کوریدور جدید حمل و نقلی برای دسترسی به خاک افغانستان است که می‌تواند زمینه را برای میلیون‌ها دلار تجارت کالا و قطع وابستگی افغانستان به پاکستان هموار نماید.

ساختن اقتصاد افغانستان همچنین موجب کاهش وابستگی کابل به کمک‌های خارجی می‌شود و در کاهش تجارت مواد مخدر که یکی از منابع اصلی درآمد طالبان به شمار می‌رود موثر خواهد بود.

اما تصمیم ترامپ به وضع تحریم‌های جدید علیه ایران و مجازات موسسات مالی‌ای که با تهران همکاری دارند، بر آینده پروژه بندر چابهار سایه افکنده زیرا بانک‌ها، به دلیل نگرانی از مجازات‌های سنگین دولت آمریکا از تامین مالی این پروژه سر باز می‌زنند.

 

ارسال نظر