کدخبر: ۸۸۷

به گزارش اقتصاد نگار به نقل از فارس، مهدی کرباسیان رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدور)  با  بیان  اینکه سال ۹۶، سال مطلوبی برای بخش معدن و صنایع معدنی بود، اظهار کرد:  طی سال گذشته بیش از ۱۰.۷ میلیارد دلار صادرات محصولات معدنی و صنایع معدنی داشتیم که ۲۲ درصد از کل صادرات کشور را شامل شد.

کرباسیان گفت:  ظرفیت تولید فولاد به بیش از ۳۱ میلیون تن و میزان تولید فولاد خام به حدود ۲۲ میلیون تن رسید. 

وی افزود: در سال‌های ۹۳ تا ۹۶، بیش از ۳ میلیارد دلار و در سال ۹۶، ۲.۳ میلیارد دلار طرح افتتاح شد . 

کرباسیان گفت: از جمله اقدامات انجام شده، فعال شدن ۷ طرح فولادی، افتتاح طرح پتاس خور و بیابانک پس از سال ها و آماده کلنگ زنی طرح احداث کارخانه کلرید کلسیم، فعال شدن طرح تیتانیوم کهنوج پس از مدت ها و افتتاح فاز نخست بندر پارسیان بود.

وی با بیان اینکه ۱۸ میلیارد دلار طرح تا ۱۴۰۰ در دست اجراست گفت: این طرح‌ها ۳۲ هزار اشتغال ایجاد می کند.

کرباسیان با اشاره به تولید محصولات معدن در سال جاری اظهار داشت:  طی ۴ ماهه اخیر تولید فولاد خام ۱۵ درصد، گندله ۴۱ درصد، کنسانتره ۲۲ درصد، بیشتر شد.

رئیس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به اقدام وسیع ملی ایمیدرو در حوزه اکتشاف با اجرای برنامه ۲۷۰ هزار متری در سراسر کشور، بیان داشت: در این برنامه، ۲۰۰ هزار متر ژئوفیزیک هوایی صورت گرفت که آخرین آن به منطقه کردستان  اختصاص داشت.

وی با بیان اینکه مشکلات تحریم وجود دارد و امیدواریم بتوانیم موفقیت‌هایی را در این زمینه بدست آوریم، گفت:  حوزه معدن و صنایع معدنی جزو حوزه هایی است که به دلیل وجود مواد اولیه، گاز داخلی و فناوری ایرانی در برابر تحریم دچار کمترین خدشه می شود. 

کرباسیان بیان داشت:  میزان سرمایه صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی از ۱۰ میلیارد به ۱۱۰ میلیارد تومان اضافه شده  و امیدواریم این رقم به ۵۰۰ میلیارد تومان برسد.

وی گفت: قرار است از محل وجوه صندوق توسعه ملی مبلغ  ۱۲۰۰ میلیارد تومان به این صندوق اختصاص یابد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به  نوسانات و تنشی که در بازار از اوایل امسال اتفاق افتاد  گفت: دولت و معاون اول رئیس جمهور تصمیم گرفتند ارز را تک نرخی و با  نرخ ۴۲۰۰ تومان  اختصاص دهند و پتروشیمی ها و فولادی‌ ها مجبور  شدند که در بازار با همین نرخ عمل کنند.

کرباسیان اظهار کرد:از همان زمان این تصمیم  به نظر می‌رسید یک تصمیم اضطراری بود و تا حدی به بازنگری کارشناسی  نیاز داشت.

وی  با بیان اینکه با توجه ویژه رئیس جمهور این سیاست گذاری در حوزه ارز اصلاح و هفته گذشته بسته جدید  ابلاغ شد، بیان داشت: براساس آخرین اطلاعیه  در اواخر هفته گذشته حدود ۲۰۰ میلیون دلار عرضه از سوی پتروشیمی‌ها صورت گرفته است و  از روز گذشته هم  مس و فولاد نیز ارز دولتی خود را با نرخ اعلام شده در سامانه نیما عرضه کردند.

کرباسیان گفت: به نظر می رسد که آرامش بازار ارز اتفاق می‌افتد، چرا که این ارزها با قیمت حدود ۸۰۰۰ تومان در سامانه نیما عرضه شده است .


 

ارسال نظر