کدخبر: ۹

کسری بودجه بیش از یک تریلیون دلار آمریکا

به گزارش اقتصاد نگار به نقل از رویترز، اگر چنین اتفاقی رخ دهد، برای نخستین بار از سال ۲۰۱۲ اقتصاد آمریکا، آن هم در زمانی که قدرت در دست حزب جمهوری خواه مدعی تمرکز بر مسائل مالی است، دچار چنین کسری بودجه عظیمی می‌شود. کمیته بودجه فدرال مسئولیت پذیر که یک ناظر مالی مستقر در واشنگتن است اعلام کرد کسری بودجه احتمالا تا سال ۲۰۱۹ به ۱.۱۲ تریلیون دلار برسد و اگر سیاست‌های فعلی تداوم پیدا کند کسری بودجه دولت امریکا تا سال ۲۰۲۷ رکورد دو تریلیون دلاری را خواهد شکست.

این کمیته پیشتر کسری بودجه دولت را تا سال مالی ۲۰۱۹ معادل ۹۸۳ میلیارد دلار برآورد کرده بود (کسری بودجه دولت به معنای اختلاف هزینه های دولت و درآمدهای مالیاتی سالانه آن) اما برآورد جدید خود را پس از تصویب لایحه کاهش مالیاتی دسامبر سال گذشته توسط کنگره آمریکا، تغییر داده است که پیش بینی شده طی یک دهه ۱.۵ تریلیون دلار دیگر به بدهی های آمریکا اضافه خواهد شد. در لایحه تامین مالی که توسط کنگره در اوایل ماه جاری میلادی (ژانویه) به تصویب رسید، اعمال مالیات روی برخی از خدمات بهداشتی به تعویق افتاد که این امر سبب کاهش درآمدهای مالیاتی دولت خواهد شد.

انتظار می رود در روزهای آینده، کنگره یک لایحه تامین مالی متمم دیگر را به تصویب برساند که تا پیش از هشتم فوریه مهلت آن به سر می­رسد. قانون گذاران آمریکایی هم چنین باید بودجه نجات از فجایع را به تصویب برسانند، آن ها به دنبال رسیدن به توافقی بر سر رفع شکاف های بودجه در مخارج هستند.

هر چند که چهار کسری بودجه یک تریلیون دلاری متوالی در دوران باراک اوباما- رئیس جمهور پیشین- هم به ثبت رسیده است، اما آن کسری‌ها در نتیجه بحران مالی تاریخی، رکود و سیاست‌های انبساطی بوده‌ است.

 

ارسال نظر