شناسه خبر: 20714

مدیرعامل ورق خودرو چهارمحال بختیاری خبر داد:

ورق رویه خودروسازان به‌زودی تأمین می شود

اقتصاد نگار: پیش‌بینی می‌شود تا ماه آینده ورق رویه خودروسازان در ورق خودرو چهارمحال و بختیاری تولید شود.

مدیرعامل شرکت ورق خودرو چهارمحال و بختیاری در مورد میزان تولید این شرکت در ۸ ماهه نخست سال جاری گفت: در این مدت به لحاظ تولید طبق برنامه عمل کردیم اما به دلیل کمبود مواد اولیه نتوانسته ایم به ظرفیت اسمی دست یابیم. ازاین‌رو برای برون‌رفت از این چالش در تعامل با فولاد مبارکه و سایر تأمین‌کنندگان هستیم.

حمید شجاعی بابیان اینکه درمجموع در مقایسه با سال گذشته در زمینه تولید عملکرد شرکت مطلوب‌تر بود، افزود: در هشت‌ماهه امسال درمجموع  حدود ۱۶۲ هزار تن ورق در شرکت ورق خودرو تولید شد که از این میزان حدود ۷۸ هزار تن ورق برای مصارف تجاری و ۸۴ هزار تن درزمینهٔ ورق خودرو است.

مدیرعامل شرکت ورق خودرو چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: طی سال ۹۹ نیز درمجموع میزان تولید ورق خودرو ۲۵۰ هزار تن بوده است.

وی افزود: شرکت ورق خودرو در حال حاضر ماهانه ۱۵ هزار تن ورق خودرویی برای خودروسازان کشور ازجمله ایران‌خودرو و ساپکو عرضه می‌کند که ایران‌خودرو در برنامه سال آینده خود ۲۱۰ هزار تن و سایپا حدود ۶۰ هزار تن اعلام نیاز کرده‌اند.

 

شرایط تأمین مواد اولیه تسهیل شود

شجاعی با اشاره به مشکلات ناشی از عرضه مواد اولیه موردنیاز شرکت در بورس خاطرنشان کرد: براساس الزاماتی باید از بورس خرید کنیم و متاسفانه سهمیه‌هایی که به ما تعلق می‌گیرد متناسب با میزان نیاز کارخانه نیست و این امر موجب شده که نتوانیم به‌درستی به مواد اولیه موردنیازدسترسی یابیم.

به گفته مدیرعامل شرکت ورق خودرو چهارمحال و بختیاری شرکت ما ورق فول‌هارد را به‌عنوان ماده اولیه از فولاد مبارکه دریافت می‌کند، با این‌حال فولاد مبارکه به دلیل اینکه همه محصولات خود را در بورس کالا عرضه می‌کند، در توزیع مواد اولیه محدودیت دارد و ممکن است شرکت ما نتواند مواد اولیه خود را به‌درستی تأمین کند.

شجاعی گفت: با اینکه سهامدار عمده شرکت ما فولاد مبارکه است، اما بنا به مسائلی همچون اجبار عرضه ورق در بورس کالا، تأمین مواد اولیه به‌خوبی انجام نمی‌شود.

وی تصریح کرد: برای صنایعی که محصولات استراتژیک تولید می‌کنند باید تبصره‌هایی گذاشته شود تا سهمیه ویژه برای آنها در بورس در نظر گرفته شود تا با چالش مواجه نشویم و تمام تلاشمان بر روی ارتقا کیفیت گذاشته شود.

 

باید برای مواد اولیه تدبیر جدی اندیشیده شود

شجاعی در مورد چگونگی تأمین ورق‌های موردنیاز خودروسازان گفت: طبق تعاملات انجام‌شده توانستیم مواد اولیه موردنیاز خودروسازان را تأمین کنیم اما با توجه به برنامه شرکت دو خودروساز برای سال آینده مبنی برافزایش ۴۰ درصدی تولید باید نسبت به این امر تدابیری اندیشیده شود تا بتوان نیاز آنها را تأمین کرد. به هر روی برای تأمین ورق برای تأمین موردنیاز خودروسازان هیچ محدودیتی وجود ندارد و ورق خودرو آمادگی لازم را دارد.

مدیرعامل شرکت ورق خودرو چهارمحال و بختیاری بابیان اینکه در راستای تأمین مواد اولیه خودروسازان جلسات سه‌جانبه مابین شرکت ورق خودرو، فولاد مبارکه و خودروسازان برگزار شد، افزود: با تشکیل مثلثی در این زمینه درصدد هستیم تا از طریق فولاد مبارکه بتوان محصول بیشتری دریافت کنیم تا اقدامات لازم به‌موقع برای تأمین نیاز خودروسازان صورت گیرد.

به گفته شجاعی، برای نیل به اهداف فوق در جهت تأمین مواد اولیه موردنیاز خودروسازان حمایت وزارت صمت از فولاد مبارکه ضروری است تا بتوان به مشتریان ویژه کمک های لازم صورت بگیرد زیرا خودرو یک محصول استراتژیک در کشورمحسوب می شود.

وی تاکید کرد: در راستای برنامه افزایش تولید خودروسازان برای اینکه بتوان مواد مورد نساز آنها را به موقع تامین کرد حمایت سازمان های حاکمیتی ضروری است.

مدیر عامل شرکت ورق خودرو چهارمحال و بختیاری در باره اقدامات صورت گرفته برای ارتقای کیفی ورقهای تولیدی شرکت ورق خودرو چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: در حال انجام یک ریومپ هستیم و نصب یکسری تجهیزات جدید انجام شده و امید است تا دو تا سه هفته آینده تجهیزات باقی مانده نصب شود که در این صورت میتوان ورق های رویه خودرو را براحتی تامین کرد که این امر تحولی در صنعت خودروسازی کشور خواهد بود.

وی تاکید کرد: تا کنون ورق های رویه خودرو از طریق ورق های سرد فولاد مبارکه تامین می شد که از این پس با ارتقای صورت گرفته ما در کارخانه ورق خودرو میتوانیم ورق گالوانیزه برای رویه خودرو تولید کنیم.

شجاعی با اشاره به نیاز خودروسازان به ورق رویه تاکید کرد: ورق خودرو از آمادگی کامل برای تامین این نوع محصول برخوردار است و هم اکنون نیز در حال انجام پروژه های مشترک با خودروسازان هستیم تا در صورت بروز هر گونه مشکل فنی و کیفی در تعاملات با آنها رفع کنیم.

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر استراتژی خودروسازان مبنی بر تامین مواد اولیه مورد نیاز خود از داخل کشور، ورق خودرو نیز با آنها بعنوان مشتریان ویژه ن تعاملات خوبی دارد به گونه ای که با برگزاری جلسات مشترک ماهانه از نزدیک مسایل و مشکلات آنها را در زمینه تامین ورق مورد نیازشان دنبال می کنیم و آنها نیزدر مورد پروژه های کیفی ما نظرات کارشناسی ارایه می دهند.

مدیر عامل شرکت ورق خودرو چهارمحال و بختیاری در مورد قیمت گذاری دستوری در بورس کالا گفت: این امر ما را از بازدهی بالا محدود و چالش های عملیاتی برای تولید ایجاد می کند.

وی معتقد است: تولید کنندگان و مصرف کنندگان واقعی باید شناسایی شوند تا محصول میان این دو گروه مورد عرضه و تقاضا قرار بگیرد تا از بروز هر گونه رانت جلوگیری شود.

وی خاطرنشان کرد: در دیدار با صادقی نیارکی معاون امور صنایع وزارت صمت در نمایشگاه متافو ادامه داد: این مقام وزارت صمت اعلام کرد که به زودی دستورالعمل جدیدی برای عرضه ورق در بورس کالا ابلاغ می‌شود که با بررسی صنایع مصرف‌کننده، شرایط تامین مواد اولیه تسهیل می‌شود.

 

سهمیه گاز صنایع استراتژیک در اولویت قرار بگیرد

وی در مورد مشکلات ناشی از قطعی احتمالی گاز در فصل زمستان گفت: جلساتی با پدافند غیر عامل و شورای تامین استان داشتیم به گونه ای که حساسیت های لازم در این زمینه به مقامات مذکور منتقل شد.

شجاعی در بخش دیگر سخنانش خواستار شناسایی صنایع دارای دارای اولویت برای تامین گاز در فصل پیک مصرف شد.

مدیر عامل شرکت ورق خودرو چهارمحال و بختیاری تاکید کرد: البته در سطح کلان ورق خودرو از مصرف بالایی نسبت به بسیاری از مصرف کنندگان برخوردار نیست، اما باید تامین گاز مورد نیاز مشترکان مختلف از جمله صنایع در اولویت قرار بگیرند زیرا برخی از صنایع از جمله خودروسازی استراتژیک هستند.

 

عواقب بی توجهی به توقف تامین ورق خودرو

به گفته این مدیرعامل، در جلسات مذکور اعلام کردیم که توقف ورق خودرو یعنی توقف تامین مواد اولیه خودروسازان است و این امر عواقبی در سطح ملی خواهد داشت.

وی با بیان اینکه هم اکنون همکاری نزدیکی باپدافند غیر عامل و شورای تامین استان داشتیم تصریح کرد: تاکنون مشکل قطع گاز نداشتیم اما امید است این همکاری و تعامل تداوم یابد تا با شوک ناشی از قطعی گاز مواجه نشویم.

شجاعی افزود: ورق خودرو به عنوان یکی از بزرگترین تولید کنندگان گالوانیزه در کشور با تمرکز بر تولید ورق های گالوانیزه ویژه مورد نیاز صنایع خودروسازان و سایر صنایع خود را متعهد به توسعه پایدار (اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی) استان چهار محال و بختیاری و خلق ارزش برای ذیتفعان می داند.

 

ارسال نظر