شناسه خبر: 20788

نکات بودجه ای1401؛

از حقوق ها تا مالیات و فروش اوراق و نفت در 1401

اقتصاد نگار: سید ابراهیم رییسی امروز (یکشنبه) با حضور در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی لایحه بودجه ۱۴۰۱ را تقدیم مجلس کرد. دخل و خرج دولت در سال آینده را با رقم ۳۶۳۱ هزار میلیارد تومان بسته شده است. براساس لایحه بودجه ۱۴۰۱ منابع عمومی دولت برابر با ۱۳۷۲ هزار میلیارد تومان خواهد بود که نسبت به سال گذشته رشد ۷.۴ درصدی را نشان می‌دهد. در این گزارش سعی شده است تا نکات مهم و خلاصه شده ای از بودجه پیشنهادی دولت به مجلس بررسی شود.

سهم نفت از بودجه

در لایحه بودجه سال آتی سهم فروش 1.2میلیون بشکه در روز با قیمت تخمینی60دلار میباشد؛ که از این میزان سهم صندوق توسعه ملی20%، سهم شرکت ملی نفت14.5%، سهم وزارت نفت،14.5% تخمین زده شده است که با توجه به اعداد و ارقام اعلامی در این لایحه، حدود400هزارمیلیاردتومن از کسری600هزارمیلیاردتومانی دولت از طریق فروش نفت تامین خواهد شد.

نقش اوراق در بودجه

در بودجه پیشنهادی 1401 میزان8هزارمیلیارد تومان اوراق مالی اسلامی و بازگرداخت سود خود منتشر خواهد شد. علاوه بر این به دولت اجازه داده خواهد شد تا سقف 86هزارمیلیاردتومان اوراق مالی اسلامی، ریالی-ارزی منتشر کند. همچنین به اندازه 8هزارمیلیارد تومان برای توسعه حمل ونقل زیرساختهای شهری شهرداری ها اوراق فروخته خواهد شد. در کنار این میزان فروش اوراق 1هزارمیلیارتومان نیز برای توسعه و بازسازی بافت فرسوده اطراف حرم های مطهر شهر های مشهد، قم، شیراز و شهر ری صرف خواهد شد. در مجموع میزان105 هزار میلیارد تومان اوراق صرف هزینه های جاری و عمرانی دولت خواهد شد که در کنار این میزان مبلغ 10 هزار میلیارد تومان نیز صرف بازپرداخت سرسید اوراق سال های گذشته خواهد شد.

با توجه به ارقام اعلامی اوراقی که فروخته خواهد شد، میزان105هزارمیلیارد تومان از600هزارمیلیارتومان کسری تقریبی دولت از این طریق جبران خاهود شد.

نرخ قبض آب و برق . گاز در بودجه1401

نرخ آب بها در لایحه بودجه پیشنهادی 15%افزایش، نرخ برق10%افزایش را تجربه خواهند کرد. همچنی مبلغ200تومان برای گاز و 100تومان برای برق واحد های مسکونی و میزان10هزارتومان برای واحد های اداری و تجاری به صورت ماهانه به عنوان مالیات در قبض مصرفیشان ثبت خواهد شد.

رشد چشم گیر مالیات ها در منابع دولت

مبحث مالیات ها در بودجه 1401 چزو مباحث بحث برانگیز و چشمگیر بودجه سال آتی بود که نسبت به بودجه سال جاری رشد تقریبی70% را به همراه داشت.  در این میان از نکات جالب توجه معافیت های مالیاتی، حذف کامل معافیت موسسات کنکوری و معافیت انتشارات کتب کمک درسی تا سقف200میلیون تومان بود.

نکته جالب توجه دیگر درآمد های مالیاتی، مالیات برخودرو هایی با ارزش بیش از1میلیاردتومن بود که به شرح زیر اعلام شد:

تا ۱.۵میلیارد تومان نسبت به مازاد۱میلیاردتومان۱٪

تا۳میلیارد تومان نسبت به مازاد۱.۵میلیارد تومان۲٪

تا۴.۵میلیارد تومان نسبت به مازاد۳میلیارد تومان۳٪

نسبت به مازاد۴.۵میلیارد تومان۵٪

نکته جالب توجه دیگر درآمد های مالیاتی، مالیات مسکن هایی با ارزش بیش از 10 میلیاردتومن بود که به شرح زیر اعلام شد:

نسبت به مازاد ۱۰ میلیارد تومان تا۱۵میلیاردتومان۰/۱٪

نسبت به مازاد ۱۵میلیاردتومان تا۲۵میلیاردتومان۰/۲٪

نسبت به مازاد ۲۵میلیاردتومان تا۴۰میلیاردتومان۰/۳٪

نسبت به مازاد۴۰میلیارد تومان تا۶۰میلیاردتومان۰/۴٪

نسبت به مازاد۶۰میلیاردتومان(۰/۵٪)

مالیات از حقوق و دستمزد سالانه کارکنان و حقوق بگیران دستگاه های اجرایی به شرح زیر خواهد بود:

نسبت به مازاد60میلیون تومان سالانه تا120میلیون تومان10%

نسبت به مازاد120میلیون تومان تا240میلیو تومان15%

نسبت به مازاد240میلیون تومان سالانه20%

 

افزایش نرخ حقوق ها و دستمزد: میانگین10%

حقوق و دستمزد گروه های مختلف دستگاه های اجرایی که شامل نیروهای مسلح، وزارت اظلاعات، سازمان انرژی اتمی، اعضای هیئت علمی دانشگاه ها و قضات میشود به طور میانگین10درصد افزایش قیمت خواهد داشت.

حداقل دستمزد دریافتی کارکنان و کارگران رسمی و پیمانی طبق قانون 4میلیون و 500هزارتومان خواهد بود. همچنین معافیت های ناشی از حقوق و دستمزد نیز تا سقف5میلیون تومان اعمال خواهد شد.

همچنین سقف و حداکثرپاداش پایان خدمت کارکنان دستگاه های اجرایی با 30 سال سابقه کار 445میلیون تومان خواهد بود. در ادامه تبصره حقوق و دستمزد بودجه، سقف پرداختی  حقوق ناخالص حقوق بگیران دولتی نیز37میلیون تومان اعلام شده است.

 

http://www.eghtesadnegar.ir/

 

 

 

ارسال نظر