شناسه خبر: 20832

اوراق تسهیلات مسکن۱۱۳هزارتومان شد/هزینه دریافت وام۱۰۸میلیون تومان

اقتصاد نگار : در حالی که هم بازار سرمایه و هم بازار مسکن در دوره سقوط و رکود به سر می‌برند، در دو هفته اخیر رشد عجیب قیمت اوراق تسهیلات مسکن سبب شده تا هزینه دریافت وام مسکن به ۱۰۸ میلیون تومان برسد.

قیمت اوراق تسهیلات مسکن در معاملات امروز (سه‌شنبه ۲۳ آذرماه) با افزایش ۵ درصدی در همه نمادها به ۱۱۱ تا ۱۱۳ هزار تومان افزایش یافت.

این در حالی است که در دو هفته گذشته قیمت این اوراق در دامنه ۸۰ هزار تومان بود و طی ۱۰ روز کاری به بیش از ۱۱۰ هزار تومان افزایش یافته است.

روز گذشته خبرهایی مبنی بر طرح جدید بانک عامل بخش مسکن برای کاهش هزینه دریافت تسهیلات خرید مسکن منتشر شده بود، این در حالی است که این اتفاق هنوز رخ نداده و قیمت اوراق روز به روز در حال افزایش است و در همه نمادهای تسه سقف دامنه نوسان (پنج درصد) را ثبت می‌کند.

به گفته کارشناسان، رشد قیمت اوراق تسهیلات مسکن درحالی است که هم بازار سرمایه روزهای نزولی را پشت سر گذاشته و شاخص کل مرتباً در حال سقوط است و هم بازار مسکن دچار انجماد و قفل‌شدگی است.

به نظر می‌رسد سفته‌بازان و دلالان در نبود نظارت بر بازار خرید و فروش اوراق تسهیلات مسکن برای جبران زیان‌های وارده از محل خرید و فروش سهام به خرید و فروش سفته‌بازانه اوراق تسهیلات مسکن روی آورده‌اند.

در حال حاضر سقف تسهیلات خرید مسکن زوجین تهرانی ۴۸۰ میلیون تومان است که برای دریافت این وام متقاضی می‌بایست ۹۶۰ برگه حق تقدم تسهیلات مسکن به ارزش هر برگه ۵۰۰ هزار تومان خریداری کند که با احتساب قیمت خرید هر برگه تسهیلات مسکن در معاملات فرابورس ۱۱۳ هزار تومان، هزینه دریافت این تسهیلات ۱۰۸ میلیون و ۴۸۰ هزار تومان و به معنی کسر یک‌چهارم از ارزش کل وام خواهد بود.

 

منبع : مهر

 

ارسال نظر

آخرین اخبار