شناسه خبر: 21030

توقف فعالیت 181 واحد متخلف آلاینده هوا در تهران/ مقابله با 613 مورد پسماند و ضایعات سوزی

اقتصادنگار: مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران گفت: در جریان پایش های شبانه، فعالیت 181 واحد آلاینده نیز متوقف شده که بر این اساس واحدهایی که فعالیت آن ها در آذر به حالت تعلیق در آمده نسبت به آبان حدود 5.4 برابر بوده اند.

سعید محمودی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران گفت: در گشت و پایش های شبانه محیط زیست استان تهران در آبان و آذرماه سال جاری، از 7716 واحد صنعتی، صنفی و تولیدی کوچک و بزرگ مقیاس استان بازدید و فعالیت واحدهای آلاینده هوا در این گشت ها متوقف شده و یا به حالت تعلیق در آمده است.

وی در تشریح این خبر با اشاره به اینکه برنامه ویژه پایش های محیط زیست استان تهران از ابتدای آبان آغاز و براساس این گشت و پایش ها، محیط زیست تهران شب‌ها مورد رصد قرار می گیرد تا از فعالیت های آلاینده خصوصا در بخش هوا جلوگیری شود، اظهار داشت: طی این مدت و تا پایان آذرماه، بیش از 200 محور مواصلاتی در سطح استان از سوی کارشناسان محیط زیست و اکیپ های گشتی، بطور مستمر مورد پایش و کنترل شبانه  قرار گرفت که این پایش ها شامل 370  مورد واحد صنعتی بزرگ مقیاس و نیروگاهی و 7346 مورد واحد صنعتی و صنفی کوچک مقیاس بوده است که گاها بطور مستمر مورد بازدید و بررسی قرار گرفته اند.

وی با بیان اینکه در این گشت ها، نوع و میزان سوخت نیروگاه ها و صنایع بزرگ نیز بصورت شبانه روزی پایش و کنترل شد و از خروجی دودکش های کلیه نیروگاه ها و صنایع نفتی نمونه برداری لازم به انجام رسید، تصریح کرد: 289 مورد پایش از مراکز معاینه فنی خودروهای سبک و سنگین بصورت روزانه و نظارت دقیق بر این واحدها در سطح استان از دیگر اقدامات انجام شده در کنار این گشت و پایش ها بود.

محمودی با اشاره به اینکه همچنین 670 مورد بازدید  از واحد معدنی شن و ماسه در سطح استان در دو ماه گذشته بعمل آمد، افزود: پایش شبانه روزی شهرک های صنعتی استان به تعداد 158 مورد از دیگر اقدامات انجام شده در راستای ماموریت های گشت و پایش استان تهران بود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران در ادامه گفت:  طی دوماه گذشته مجموعا 405 مورد اخطاریه محیط زیستی برای واحدهای آلاینده صادر و به مسئولان آنها ابلاغ شد که بر اساس آمار واحدهای دریافت کننده اخطاریه قانونی در آذرماه بیش از 70 درصد نسبت به این مقدار در آبان ماه افزایش داشته است همجنین در جریان پایش های شبانه، فعالیت 181 واحد آلاینده نیز متوقف شده که بر این اساس واحدهایی که فعالیت آن ها در آذرماه به حالت تعلیق در آمده نسبت به آبان ماه حدود 5/4 برابر بوده اند.

محمودی با تأکید بر اینکه موضوع پسماند و ضایعات سوزی در سطح استان همچنان یکی از معضلات اساسی و همچنای باقی مانده در پایش های شبانه محیط زیست استان تهران بوده و هست، بیان داشت: در طول این مدت کارشناسان محیط زیست در گشت های شبانه با 613 مورد حریق ناشی از ضایعات سوزی و پسماند سوزی مواجه شدند و اقدام به اطفاء آن کردند که در بیشتر این موارد اطفاء آتش سوزی توسط خود کارشناسان و ناگزیر با بکارگیری ابزار ابتدایی بود.

گشت و پایش های ویژه شبانه محیط زیست استان تهران همچنان ادامه خواهد داشت و با واحدها و افراد متخلف برابر قانون برخورد خواهد شد.

منبع: فارس

ارسال نظر

آخرین اخبار