شناسه خبر: 21034

مدیرکل دفتراقتصاد وفناوری محیط زیست:

طرح ارزش‌گذاری اقتصادی در ۶ استان در حال انجام است

اقتصادنگار: مدیرکل دفتر اقتصاد و فناوری محیط زیست سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه برای ۲۵منطقه یعنی حدود ۳ درصد از کل مساحت کشور ارزش‌گذاری اقتصادی صورت گرفته است، گفت: اکنون طرح ارزش‌گذاری اقتصادی در ۶ استان کشور در حال انجام است.

 لیلا زمانی روز یکشنبه در نشست خبری که به صورت مجازی برگزار شد، افزود: بحث ارزش گذاری اقتصادی از سال ۱۳۸۶ آغاز شد اما در مجموع در دنیا موضوع جدیدی است که با عدم اطمینان زیادی هم همراه است در ابتدا برای اجرای آن از لحاظ دانش در کشور مشکل داشتیم اما به مرور با همکاری و تلاش دانشگاه ها و جوامع علمی کشور و کارشناسان امر در این زمینه پیشرفت کردیم.

وی تاکید کرد: زمانی که اجرای طرح ارزش‌گذاری اقتصادی در کشور آغاز شد ۲۵ منطقه یعنی حدود ۳ درصد از مساحت کل کشور ارزش‌گذاری شد، در کنار این طرح ۱۰ طرح نیز به صورت جداگانه برای ارزیابی خسارت انجام شد اما سازوکاری که برای خسارت ایجاد شده مطالبه گر باشد ایجاد نشد،   سال گذشته سازمان برنامه و بودجه بخشنامه ای داد که بر اساس آن اعلام کردند که هر طرح اجرایی پیش از اجرا باید میزان خسارت آن به محیط زیست محاسبه شود که در صورت امکان نیز خسارات زیست محیطی به صندوق ملی محیط زیست واریز شود تا صرف ترمیم محیط زیست آسیب دیده شود.

وی ادامه داد: کاری که سال ۱۴۰۰ انجام شد این بود که با بررسی که بر روی روش های ارزش‌گذاری اقتصادی در جهان انجام دادیم متوجه شدیم که از روشی استفاده می کنند که از نتایج آن می توان در آمایش سرزمین استفاده کرد،  سند آمایش سرزمین که سال گذشته ابلاغ شد که این مساله در آن دیده شده است.  

مدیر کل دفتر اقتصاد و فناوری محیط زیست سازمان حفاظت محیط زیست  اظهار داشت: از ابتدای امسال ارزش‌گذاری اقتصادی را با رویکرد خدمات اکوسیستمی جلو می بریم که به صورت مکان محور ارزش گذاری اقتصادی محاسبه می شود یعنی در هر منطقه یا هر استان به فراخور شرایط و پتانسیل محیط زیستی که وجود دارد این ارزش‌گذاری انجام می شود.

وی گفت: اکنون در ۶ استان از جمله لرستان، کردستان، خراسان جنوبی،   قزوین و سمنان طرح ارزش‌گذاری اقتصادی در حال انجام است که تلاش می کنیم تا پایان سال کامل شود، امیدواریم دو تا سه سال آینده این ارزش‌گذاری در تمام کشور انجام شود تا به خدمات اکوسیستمی در سطح ملی برسیم.

زمانی افزود: طرح هایی که ارزیابی زیست محیطی ندارند در واقع به نوعی قانون گریزی است؛  در اینجا بحث جبران خسارت پیش می آید که باید محاسبه و اخذ شود، دیوان محاسبات پیگیر این موضوع است که طرح هایی که ارزیابی ندارند اما پیشرفت داشته اند باید خسارات انها محاسبه شود.

وی گفت: برای طرح هایی مانند معدن کاوی، راه و جاده، آلودگی آب و دپوی پسماند روش تهیه خسارات تهیه شده است که به سازمان برنامه و بودجه هم داده شده است، در واقع سازمان برنامه و بودجه سال گذشته بخشنامه کرد قبل از اینکه اعتباری به طرحی داده شود باید خسارات آن طرح محاسبه شود بعد اعتبار دریافت کند.

مدیر کل دفتر اقتصاد و فناوری محیط زیست سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: قطعا بدون همکاری و حضور مردم نمی توان محیط زیست را حفظ کرد بنابراین برای اینکه بتوانیم از تمام ظرفیت های تخصصی مردم در بحث فناوری و نوآوری برای حفظ محیط زیست استفاده کنیم،  پذیرای ایده ها و نوآوری هایی هستیم که اقشار مختلف مردم می توانند ارائه کنند که اگر این ایده ها پاسخگوی مشکلات باشند حمایت  می کنیم و از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم کمک می گیریم تا طرح ها پیش روند.

منبع: ایرنا

ارسال نظر

آخرین اخبار