شناسه خبر: 21078

فرآیند صدور کارت بازرگانی الکترونیکی شد

اقتصادنگار: وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: با هوشمندسازی صدور کارت بازرگانی تمام امضاهای طلایی و رانت از این بخش حذف شد.

سیدرضا فاطمی‌امین امروز در حاشیه مراسم رونمایی از صدور هوشمند کارت بازرگانی بدون دخالت عامل انسانی در جمع خبرنگاران اظهارداشت: هوشمندسازی صدور کارت بازرگانی یکی از پروژه‌های سامانه جامع تجارت است که قول داده بودیم تا پایان سال کامل شود.

وی افزود: این کار بسیار دارای اهمیت است و موجب تسهیل فضای کسب و کار می‌شود. به طوری که در قالب این سامانه 25 استعلام از 20 دستگاه در کمتر از یکساعت اخذ می‌شود. بر این اساس بسیاری از رفت و آمدها و مهمتر از آن امضاهای طلایی و رانت‌ها حذف می‌شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان داشت: من به طور قاطع اعلام می‌کنم که در فرآیند صدور کارت بازرگانی از امروز هیچ امضاء طلایی و رانتی وجود ندارد و این خاطره که یک کودک میلیون‌ها دلار صادرات و واردات داشته است به طور کامل تمام خواهد شد.

فاطمی‌امین بیان داشت: امسال از نظر صادرات پیشرفت‌های بسیار خوبی داشته‌ایم و بیش از آنچه که تصور می‌کردیم صادرات رو به افزایش است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان داشت: رویکرد ما در وزارت صمت از بین بردن زمینه‌های فساد و امضاهای طلایی است و یکی از کارهای ما در این زمینه توجه به بورس و خرید مواد اولیه از بورس است در گذشته 30 گروه کالا سهمیه‌بندی داشتند که الان 20 مورد آن رفع شده و سهمیه‌بندی در این 20 کالا نداریم و این اقدام نیز یکی از مصداق‌های کاهش زمینه فساد و امضاهای طلایی در بورس است.

وی افزود: بورس یک بازار رقابتی است که بر اساس عرضه و تقاضا تنظیم می‌شود و ممکن است بعضی از واحدها قیمت تمام شده بالاتری داشته باشند.

فاطمی امین افزود: قیمت‌های کالا در بازار بورس شفاف و رقابتی است و به عبارتی از روند دلار هم جدا شده است و این مسأله نکته‌ای است که به آن از ابتدای کار تأکید داشته‌ام که اقتصاد کشور را نباید به دلار پیوند زد زیرا نوسانات نرخ ارز باعث نوسانات همه چیز می‌شود.

وی تصریح کرد:‌ در هفته گذشته اگر چه قیمت ارز دچار نوسان شد اما در بازار فولاد شاهد ثبات بودیم و این خبر خوبی برای پیش‌بینی‌پذیری اقتصاد ایران است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین در رابطه با واگذاری معادن اظهار داشت: یکی از اقدامات ما در وزارت صمت این است که معادن بزرگ را به روشی واگذار کنیم که مردم نیز سهامدار شوند. در ماه گذشته یکی از این پروژه‌ها که بیش از 3 هزار میلیارد تومان در آن سرمایه‌گذاری شد واگذار و مزایده‌ای که برای آن برگزار شد مشروط به این بود که 40 درصد از سهام معدن را باید به مردم واگذار کرد.

وی بیان داشت:‌موضوع ما این است که معادن ثروت ملی هستند و باید فعال شوند و مردم نیز از آن منتفع شوند.به همین دلیل در ماه جاری نیز سه بسته معدنی عرضه خواهد شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تأکید بر لزوم تکمیل سامانه تجارت بیان داشت:‌وقتی سامانه جامع تجارت کامل شود روش حکمرانی و حکومت‌داری ما نیز عوض می‌شود به عنوان مثال در مورد کارت بازرگانی ما به دنبال قانونی بودیم که دیگر یک فرد سالمند در منطقه‌ای دورافتاده و یا یک کودک نتواند کارت بازرگانی بگیرد.

وی بیان داشت:‌ با هوشمندسازی صدور کارت بازرگانی و ضوابطی که برای صدور آن تعیین شده است دیگر هیچ فردی بدون پرداخت مالیات نمی‌تواند کارت بازرگانی دریافت کند و هوشمندسازی ابزار مقابله با سوء استفاده را به ما داده است.

وی با اشاره به فراهم شدن بحث نظارت در فرآیند هوشمندسازی صدور کارت بازرگانی بیان کرد: بر این اساس راه بسیاری از مفاسد بسته شده و یکی از موارد و پیگیری‌های ما حذف رانت و امضاهای طلایی است که در حوزه کارت بازرگانی این اتفاق افتاده است و در بورس کالا هم موضوع حذف امضاهای طلایی و رانت انجام شده است.

وی به وضعیت صادرات بسیار مناسب کشور اشاره کرد و گفت:‌ ما از مرز 40 میلیارد دلار صادرات در سال جاری به صورت قطعی عبور کرده‌ایم.

فاطمی‌امین بیان داشت: برای ما شناسایی موانع صادراتی بسیار اهمیت دارد لذا این موانع با پیشنهاد صادرکنندگان شناسایی شده است و وظیفه ما این است که تلاش کنیم قید و بندها را برداریم و این کار را خواهیم کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: ظرفیت‌های بسیاری پیش‌رو داریم و اگر موانع را رفع و از تولید پشتیبانی کنیم بسیاری از مسائل در مدیریت بازار حل خواهد شد.

وی افزود: دستگاه‌های زیادی در مورد سامانه جامع تجارت مسؤولیت دارند اما متولی آن وزارت صمت است.

وی با بیان اینکه اسفند ماه خبر تکمیل این سامانه را خواهیم داد گفت: وقتی این سامانه کامل شود حاکمیت باید 4 اقدام شامل اولویت‌گذاری، تنظیم‌گری، تسهیل‌گری و نظارت انجام دهد.

 

ارسال نظر