شناسه خبر: 21109

راه‌اندازی مجدد قطار اکو در کریدور ریلی اسلام آباد-تهران-استانبول

اقتصادنگار: شرکت راه آهن اعلام کرد: پس از ۱۲ سال، قطار باری اکو در کریدور ریلی اسلام آباد - تهران - استانبول، راه اندازی و وارد ایران شد.

نخستین قطار کریدور ریلی اسلام‌آباد - تهران- استانبول، امروز از مرز میرجاوه وارد کشورمان شد و پس از انجام عملیات ترانشیپمنت از مرز رازی به مقصد استانبول اعزام می‌شود.

با توجه به ظرفیت های موجود و پتانسیل قابل توجه بار جهت حمل از پاکستان به سمت ترکیه و اروپا و بالعکس، راه آهن‌های سه کشور ترکیه، ایران و پاکستان، تلاش ویژه‌ای برای راه اندازی قطارهای برنامه‌ای، منظم و دو سر بار در مسیر این کریدور به کار بستند که کوتاه‌ترین مسیر مواصلاتی میان پاکستان و جنوب آسیا به سمت ترکیه و اروپا محسوب می‌شود.

گفتنی است؛ قطار اکو به عنوان یکی از موثرترین شقوق حمل بار، می‌تواند در گسترش صادرات و مبادلات تجاری میان کشورهای عضو این کریدور، نقشی پر رنگ ایفا کند.

بنابر گزارش شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران، طول این کریدور ریلی بیش از ۶ هزار و ۵۰۰ کیلومتر است که یک هزار و ۹۹۰ کیلومتر آن در خاک پاکستان، ۲هزار و ۶۰۳ کیلومتر در خاک ایران و یک هزار و ۹۵۰ کیلومتر آن در خاک ترکیه قرار دارد. زمان سیر قطار در این مسیر ریلی، کمتر از نصف زمان جابجایی حمل کالا در مسیر دریایی برآورد شده است.

لازم به ذکر است با بهره برداری از این کریدور، اتصال منطقه‌ای ایجاد شده و باعث رونق گرفتن فعالیت‌های اقتصادی در منطقه خواهد شد.

منبع: ایرنا

ارسال نظر