شناسه خبر: 21127

کاهش ۱.۵ درصدی فاصله تورمی دهک‌ها در اقلام غیر خوراکی و خدمات

اقتصادنگار: مرکز آمار ایران اعلام کرد: براساس دهک‌های هزینه‌ای در آذر ماه ١٤٠٠، فاصله تورمی در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» نسبت به ماه قبل ۰.۶ واحد درصد کاهش و در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» نسبت به ماه قبل ١.٥ واحد درصد کاهش داشته است.

نرخ تورم کل کشور در آبان ماه ١٤٠٠ برابر ۴۳.۴ درصد است که در دهک‌های مختلف هزینه‌ای در بازه ٤٢.٧ درصد برای دهک­­ نهم تا ٤٦.٢ درصد برای دهک دوم نوسان دارد.

محدوده تغییرات تورم دوازده ماهه در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بین ٥٨.٤ درصد برای دهک­ های دوم و سوم تا ٥٧.٢ درصد برای دهک دهم است. هم چنین اطلاع مذکور در مورد گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» بین ٣٩.٧ درصد برای دهک دهم تا ٣٣.٩ درصد برای دهک اول است.

فاصله تورمی دهک‌های هزینه‌ای

بر اساس اعداد مربوط به تورم در میان دهک‌های مختلف هزینه‌ای، فاصله تورمی دهک‌ها در این ماه به ٣,٤ درصد رسید که نسبت به ماه قبل (٣.٢ درصد) ٠.٢ واحد درصد افزایش داشته است. فاصله تورمی در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» نسبت به ماه قبل ٠.٦ واحد درصد کاهش و در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» نسبت به ماه قبل  ١.٥ واحد درصد کاهش داشته است.

 

منبع: ایرنا

ارسال نظر