شناسه خبر: 21261

عملیات ایجاد مسیر جایگزین راه‌آهن در سوادکوه پایان یافت

اقتصادنگار: مدیرکل راه‌آهن شمال گفت که عملیات ایجاد مسیر جدید ریلی در محل وقوع حادثه واژگونی واگن‌های قطار باری محور سوادکوه پایان یافت و محور برای تردد قطارها بازگشایی شده است.

خدایار طالبی در گفت‌وگویی افزود : با تلاش مستمر نیروهای فنی و مهندسی راه‌آهن و ایجاد ریل جدید در محل وقوع حادثه خروج واگن‌های باری، محور ریلی سوادکوه باز شده است و قطارها می توانند در این مسیر تردد کنند.

وی گفت : از نخستین دقایق پس از وقوع حادثه که حوالی ساعت یک بامداد چهارشنبه در منطقه جوارم سوادکوه رخ داد ، نیروهای امدادی و فنی راه‌آهن در محل حادثه حضور یافتند و بلافاصله نیز ستاد مدیریت بحران در اداره کل راه‌آهن شمال تشکیل شد تا اقدامات لازم برای جمع‌آوری واگن‌های خارج شده، پاکسازی مسیر، ترمیم خط و بازگشایی محور انجام شود.

این مسئول خاطرنشان کرد: با توجه به بررسی‌های انجام شده و پایش شرایط محل وقوع حادثه، بنا به نظر کارشناسان راه‌آهن بهترین راه برای سرعت دادن به بازگشایی محور و از سرگیری تردد قطارها، ایجاد مسیر جدید ریلی تشخیص داده شد که از صبح روز چهارشنبه در دستور کار قرار گرفت و حدود ۲۰۰ متر مسیر ریلی جدید به موازات مسیر ریلی پیشین ایجاد شده است.

مدیرکل راه‌آهن شمال با اشاره به متوقف شدن تردد قطارهای باری و مسافری روزمره از این مسیر پس از وقوع حادثه اظهار کرد: تردد قطارها در این مسیر از سر گرفته شده و ادامه اقدامات برای پاکسازی مسیر و جمع‌آوری واگن‌ها و انتقال آن‌ها در حال انجام است.

خروج یک رام قطار باری از ریل در منطقه سوادکوه سبب واژگونی ۱۴ واگن حامل بار دانه‌های روغنی شد و حدود ۱۵۰ متر از مسیر ریلی را نیز از بین برد.

این دومین بار در پاییز امسال است که قطار از مسیر ریلی در راه‌آهن شمال خارج می‌شود. یکم آبان امسال نیز چهار واگن یک قطار باری که در مسیر شمال-جنوب در حال حرکت بود در محور پل‌سفید ورسک و محدوده بین ایستگاه سرخ‌آباد و ورسک از ریل خارج شد و حدود ۶ ساعت تردد قطارها از این مسیر را متوقف کرد. 

براساس آمارها روزانه پنج هزار مسافر در مسیر راه‌آهن شمال که از گرمسار در استان سمنان تا اینچه‌برون در استان گلستان امتداد دارد جابه‌جا می‌شوند.

منبع: ایرنا

ارسال نظر