شناسه خبر: 21302

ساخت ۵۹ حلقه کویل برای وزارت نفت توسط جهاد دانشگاهی

اقتصادنگار: با امضای تفاهم‌نامه بین جهاد دانشگاهی و وزارت نفت، جهاد دانشگاهی تهران، مکلف به ساخت ۵۹ حلقه کویل دستگاه لوله مغزی سیار برای وزارت نفت شد

«نورس قنبرپور»، رئیس مرکز تحقیقات و فناوری فرآوری مواد ویژه فلزی سازمان جهاد دانشگاهی تهران در نمایشگاه توانمندی‌ها و دستاورد‌های جهاد دانشگاهی ۱۴۰۰ گفت: یکی از مهم‌ترین اتفاقات نمایشگاه توانمندی‌ها و دست‌آورد‌های سازمان جهاد دانشگاهی امضای توافق‌نامه ساخت بار اول ۵۹ حلقه کلاف لوله مغزی سیار به ارزش ۴ میلیون و ۷۲۰ هزار یورو است.

 
وی افزود: این طرح برای نخستین بار در سال ۱۳۹۳ با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در سازمان جهاد دانشگاهی تهران آغاز شد که در یک دوره سه ساله جهاد دانشگاهی تهران به بخش زیادی از دانش ساخت کلاف لوله مغزی دست یافت، اما در مرحله ساخت و اجرا به‌علت نبود منابع مالی متوقف ماند. با پیگیری‌های انجام شده توسط این سازمان از طریق قرارداد‌های ساخت اول شرکت نفت قرارداد ساخت ۵۹ حلقه کلاف دستگاه لوله مغزی سیار از اقلام‌های تک مصرفی منعقد شد.
 
*ساخت clamping finger طرح ۲۰۰ مگاواتی شرکت ژنراتور مپنا پارس از دستاورد‌های فلزی جهاد تهران
رئیس مرکز تحقیقات و فناوری فرآوری مواد ویژه فلزی سازمان جهاد دانشگاهی تهران افزود: ساخت clamping finger طرح ۲۰۰ مگاواتی شرکت ژنراتور مپنا پارس، یکی دیگری از دست‌آورد‌های امسال این مرکز است که در استاتور‌های توربو ژنراتور‌ها کاربرد دارد. 
قنبرپور خاطرنشان کرد: این قطعه از فولاد X۱۲۰mn۱۲ ساخته می‌شود که خواص مکانیکی بسیار زیادی دارد که برای مثال انرژی ضربه این فولاد حداقل ۱۵۰ ژول است.
 
*ساخت چرخ مسی خط properzi، از دیگر دستاورد‌های سازمان جهاد دانشگاهی تهران
وی ساخت چرخ مسی خط properzi، را از دیگر دستاورد‌های سازمان جهاد دانشگاهی تهران برشمرد و افزود: این محصول در واقع قالب خط ریخته‌گری پیوسته مس است که برای تولید مفتول‌های مسی استفاده می‌شود. تکنولوژی این قطعه اروپایی در اختیار سه کشور آلمان، ایتالیا و فرانسه است که مرکز تحقیقات برای نخستین بار در ایران چرخ مسی از آلیاژ مس-کروم-زیرکونیوم با قطر ۲۳۰ سانتی‌متر را تولید کرده است.
 
رئیس مرکز تحقیقات و فناوری فرآوری مواد ویژه فلزی سازمان جهاد دانشگاهی تهران ساخت مجموعه کامل کریستالیزاتور‌های صنعت فولاد را یکی از مهم‌ترین دست‌آورد‌های امسال این مرکز دانست و گفت: برای نخستین بار در کشور مجموعه کامل کریستالیزاتور‌های صنعت فولاد شامل صفحات کوچک و بزرگ تولید و در شرکت فولاد مبارکه مورد تست قرار گرفت و این نمونه توانست تأییدیه کارفرما را اخذ کند. 
به گفته قنبرپور، این مرکز هم‌اکنون در حال برنامه‌ریزی جهت تجاری‌سازی این محصول و تجهیز خط تولید خود است.
وی یادآور شد: در این نمایشگاه همچنین مذاکرات اولیه برای انعقاد قرارداد ساخت ۱۵۰ عدد ماژول مقاومت‌های دینامیکی صنایع ریلی با جهاد دانشگاهی علم و صنعت انجام شد.
مرکز تحقیقات و فناوری فرآوری مواد ویژه فلزی جهاد دانشگاهی تهران در حوزه‌های تولید آلیاژ‌های فلزی، تولید قطعات صنعتی پایه فلزی و ساخت ماشین برخی ماشین‌آلات حوزه متالورژی فعالیت دارد. این مرکز با داشتن دو کارگاه امکانات لازم جهت ذوب و ریخته‌گری، نورد گرم، نورد سرد و فورج را دارد.
 
براساس این گزارش، نمایشگاه توانمندی‌ها و دستاورد‌های جهاد دانشگاهی ۱۴۰۰ که به‌منظور معرفی و آشنایی بیشتر مدیران اجرایی و صنایع بزرگ با توانمندی این نهاد، از صبح یکشنبه ۵ دی در مرکز نمایشگاهی بوستان گفتگو آغاز به کار کرد تا پنج‌شنبه ۹ دی ادامه خواهد داشت.
منبع: صدا و سیما

 

ارسال نظر