شناسه خبر: 21311

ستاری:

۱۱ رام قطار ایران ساخت بزودی به ناوگان مترو می‌پیوندد

اقتصادنگار: معاون علمی و فناوری رییس جمهوری گفت: قرارداد ۱۰۵ واگن قطار شهری که ۱۱ رام قطار را شامل می شود با شرکت بهره برداری مترو در حال تحقق است و قطارهای جدید به زودی به ناوگان حمل و نقل ریلی می پیوندد.

روز پنج شنبه در مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری سه جانبه مابین مرکز توسعه فناوری‌های معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری، معاونت پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی و شرکت بهره‌برداری راه‌آهن شهری تهران و حومه برای تبدیل یک رام قطار DC به قطار AC به نقش جهاد دانشگاهی در توسعه محصولات دانش‌بنیان و رفع نیاز صنایع کشور با بهره گیری از توانمندی دانشگاه‌ها  اشاره کرد و افزود: قطعا با ایجاد پیوندی که میان ظرفیت های فناورانه دانشگاه‌ها و نیاز صنایع ایجاد شده است، فناوری‌ها به ویژه در بخش پیشرفته با کمک و توان شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی تامین‌ می‌شود.

وی با یادآوری توانمندی ها در تامین نیاز ناوگان حمل و نقل ریلی شهری اظهار داشت: علاوه بر طرح‌های فناورانه در بخش مترو، بسیاری از طرح های موفق در صنایع گوناگون تعریف شده و در این نمایشگاه ارایه شده است که بیشتر آنها، پروژه هایی هستند که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای توسعه آن در کنار جهاددانشگاهی بوده است.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری به حمایت از تحقق طرح‌های فناورانه دارای بهره‌بردار و مجری بخش خصوصی اشاره کرد و ادامه داد:قرارداد ۱۰۵ واگن قطار شهری که ۱۱ رام قطار را شامل می شود با شرکت بهره برداری مترو در حال تحقق است، این روند از ۲ سال گذشته آغاز شده است و به زودی به ناوگان حمل و نقل ریلی خواهد پیوست.

وی افزود: همچنین تفاهم نامه‌ای را برای تبدیل واگن های DC به AC منعقد کرده ایم که به ارتقای ناوگان حمل و نقل ریلی کشور کمک می‌کند و می‌تواند زمینه‌ساز بی‌نیازی این حوزه از واردات باشد.

نقش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در توسعه محصولات جهاد دانشگاهی

رییس جهاد دانشگاهی نیز در این مراسم با یادآوری اثرگذاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تحقق و تکمیل پروژه‌های فناورانه جهاد دانشگاهی گفت: بیشتر تولیدات و توسعه های جهاد دانشگاهی با حمایت معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری آغاز شده و به سرانجام رسیده است و این همکاری در قالب تفاهم‌نامه‌های گوناگون همکاری، برای رفع نیازهای صنعت و جامعه دنبال می‌شود.

حمیدرضا طیبی به انعقاد تفاهم نامه سه‌جانبه همکاری برای ارتقای یک رام قطار متروی شهری تهران اشاره کرد و افزود:با حمایتی که از نسل جدید سیستم های رانش صورت گرفته است، توانمندی تولید سیستم های رانش سریع السیر ایجاد شده و نتیجه حمایت های معاونت علمی در شکل گیری یکی از پیشرفته ترین فناوری ها اکنون قابل مشاهده است.

منبع: ایرنا

 

ارسال نظر