شناسه خبر: 21345

افزایش ۶ میلیارد متر مکعبی تحویل گاز به نیروگاه‌ها در سال جاری

اقتصادنگار: مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران از افزایش ۶ میلیارد متر مکعبی تحویل گاز به نیروگاه‌ها در سال جاری نسبت به مدت مشابه پارسال خبر داد و گفت: از ابتدای سال تاکنون ۶۱ میلیارد متر مکعب گاز به نیروگاه‌ها تحویل شده است.

«محمدرضا جولایی» امروز (شنبه) در گفت‌وگویی با بیان اینکه تحویل گاز به نیروگاه‌ها در سال جاری افزایش داشته است، افزود: این رقم در مدت مشابه سال گذشته ۵۵ میلیارد متر مکعب بوده که نشان‌دهنده رشد ۶ میلیارد متر مکعبی در تحویل گاز به نیروگاه‌ها است.

مدیردیسپچینگ (مدیریت یکپارچه تولید و توزیع) شرکت ملی گاز ایران با بیان اینکه طبق برنامه و در مقایسه با سوخت معادل باید سهم گاز ۸۴ درصد باشد، گفت: این رقم در سال جاری به ۸۶ درصد افزایش داشته و این در شرایطی است که سال گذشته ۸۴ درصد بوده است که در این بخش نیز رشدی ۲ درصدی به ثبت رسیده است.

وی تاکید کرد: افزایش گازرسانی به نیروگاه‌ها کاهش یک میلیارد لیتری مصرف گازوئیل را در این بخش به همراه داشته است.

به گفته جولایی، اکنون مصرف گاز در بخش خانگی به ۵۶۰ میلیون متر مکعب در روز رسیده است.

به گزارش ایرنا، تا هفته سوم آبان‌ماه امسال مصرف گاز در بخش خانگی، تجاری و صنایع غیر عمده نسبت به زمان مشابه پارسال روزانه حدود ۱۰۰ میلیون متر مکعب افزایش را نشان می‌دهد.

افزایش مصرف گاز آن هم در آغاز فصل سرما در حالی اتفاق افتاده که سال گذشته در اوج مصرف (بهمن‌ماه) مصرف گاز بخش خانگی به ۵۶۵ میلیون متر مکعب در روز رسیده بود.

این موضوع که زنگ خطر افزایش مصرف در بخش خانگی و به دنبال آن قطعی گاز نیروگاه‌ها و صنایع عمده را به صدا درآورده، باعث شد تا وزیر نفت با اعلام اینکه ۵۰ درصد از گاز بخش خانگی، توسط ۲۵ درصد از مشترکان پرمصرف و بد مصرف سوخت می‌شود، از اعمال جریمه برای این مشترکان خبر دهد.

کارشناسان می‌گویند: ادامه روند کنونی مصرف گاز در کشور، باعث می‌شود تا در سال‌های ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۳، میزان تولید و مصرف گاز در کشور برابر شده و ناچار به واردات شویم.

به گزارش ایرنا، شاخص شدت مصرف انرژی در ایران ۲ برابر متوسط جهان است و بر اساس بررسی‌های انجام شده فقط در بخش خانگی و اداری، معادل ۲ فاز پارس جنوبی (۱۱۲میلیون متر مکعب) اتلاف گاز اتفاق می افتد.

منبع: ایرنا

ارسال نظر