شناسه خبر: 21359

اجرای طرح سفرهای دریایی در نوروز ۱۴۰۱ مشروط به تصمیم ستاد کرونا

اقتصادنگار: مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان با اشاره به هشدارهای مکرر مبنی بر رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی برای جلوگیری از گسترش سویه‌ جدید کرونا، گفت: اجرای طرح سفرهایی دریایی ویژه نوروز ۱۴۰۱ منوط به تصمیم ستاد ملی کرونا شد.

«علیرضا محمدی کرجی‌ران» به اهداف اجرای طرح گردشگری دریایی ویژه نوروز ۱۴۰۱ در استان هرمزگان اشاره کرد و گفت: هدف از اجرای این طرح که همه ساله به شکل مداوم مدنظر قرار گرفته، تامین ایمنی سفرهای دریایی، افزایش ایمنی پایانه‌ها، شناورها و مسیرهای تردد، هم افزایی ارگان‌های همکار و تیم‌های عملیاتی و نیز پیش بینی‌های لازم برای پاسخ‌گویی به شرایط اضطرار در مسیرهای دریایی است.

وی با تاکید بر هشدارهای مکرر حوزه سلامت مبنی بر رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا و سویه‌های جدید، بیان‌داشت: با وجود آمادگی و اتخاذ تدابیر لازم برای اجرای طرح تسهیل سفرهایی دریایی ویژه نوروز ۱۴۰۱، برگزاری طرح مذکور منوط به تصمیم ستاد ملی کرونا است.

محمدی گفت: در سال های ۹۸ و ۹۹ به دلیل شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا، طرح گردشگری دریایی دچار وقفه شد.

به گفته وی، در صورت اجرا شدن طرح تسهیل سفرهای دریایی ویژه نوروز ۱۴۰۱، تعداد ۳۸ فروند شناور شامل ۱۶ فروند شناور خدماتی، ۲۲ فروند شناور همیار ناجی با تیم ۲ نفره، ۱۵ تیم غواصی در کل بنادر استان به همراه آمبولانس، آتش نشانی و هلال احمر و ۱۲ تیم بازرسی در بنادر استان مستقر خواهند شد. 

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان درباره اقدامات و تدابیر اندیشیده در نیمه دوم سال جاری در راستای طرح تسهیل سفرهای دریایی ویژه نوروز ۱۴۰۱ در این استان، خاطرنشان‌کرد: با توجه به افزایش تردد شناورها در ایام مذکور، تدابیر و اقدامات گسترده‌ای انجام می‌شود که به منظور تامین و ارتقای ایمنی سفرهایی دریایی گردشگران تاکنون چندین جلسه با ارگان‌های همکار و بنادر زیرمجموعه، بازرسان اجرای طرح، همیاران ناجی و برج‌های کنترل برگزار شده است.   

محمدی کرجی ران افزود: از دیگر اقدامات انجام شده در اجرای هرچه بهتر طرح مذکور در صورت تأیید ستاد ملی کرونا، بازرسی فنی و ایمنی متمرکز به صورت ویژه از شناورهای مسافری متردد به بنادر تابعه از آبان ماه سال جاری تا فروردین ۱۴۰۱ است.

وی همچنین به ظرفیت شناورهای مسافری در شهر بندرعباس اشاره کرد و گفت: اکنون ۴۰ فروند شناور با ظرفیت چهار هزار و ۹۲ صندلی موجود است که با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی به ۲ هزار و ۴۵۵ صندلی کاهش پیدا می کند.

به‌ گزارش ایرنا، استان هرمزگان با دارا بودن بیش از نیمی از آب‌های تحت حاکمیت ایران که حدود ۲ هزار و ۲۰۰ کیلومتر مرز دریایی از سواحل شرق استان در دریای عمان تا سواحل خلیج فارس است و دارا بودن جاذبه‌های دریایی در جزایر ۱۴ گانه خلیج فارس، پایتخت گردشگری دریایی ایران محسوب می‌شود و طرح تسهیل سفرهای دریایی ویژه نوروز نیز همه ساله از ۲۵ اسفند تا ۱۵ فروردین مدنظر قرار می‌گیرد.

منبع: ایرنا

ارسال نظر