شناسه خبر: 21571

رئیس هیئت مدیره شرکت پاترون :

واردات قراضه تنها راه نجات فوری فولادسازان القائی

اقتصاد نگار : رئیس هیئت مدیره شرکت پاترون با اشاره به چالش جدید واحد های تولید کننده شمش القائی اظهارداشت : حدود هفت سال پیش، بنا به تحلیل هایی که داشتم، پیش بینی کردم که اتکای صنعت فولاد القایی ایران به آهن اسفنجی که توسط بخش دولتی یا خصولتی تولید میگردد، باعث بروز بحران در تولید فولاد القایی کشور میشود.

حسام ادیب تصریح کرد : البته دو راهکار جانبی هم در مقالات و مصاحبه ها پیشنهاد کردم که همان موقع هم گفتم امکان اجرایی شدن آنها با توجه به فرهنگ و وضعیت کشور کم است.

وی تاکید کرد : یکی از این راهکارها واردات قراضه (که به دلیل نبود زیرساخت های لازم و قوانین موجود راحت نیست) و دیگری هم تشکیل کنسرسیوم توسط القایی ها برای تولید آهن اسفنجی و البته گندله سازی و معدن داری، که به دلایل فرهنگی و تاریخی، در کشور ما به راحتی امکان پذیر نیست.

این کارشناس صنعت فولاد اظهار داشت : با تحقیقات و تحلیل هایی که داشتم، تولید آهن اسفنجی به روش کوره تونلی را پیشنهاد کردم که نه وابستگی به گاز دارد و نه محدودیت سنگ آهن را دارد و نه نیازی به گندله سازی دارد. متاسفانه با وجود آنکه بیش از 2 سال در مورد این روش توضیح دادیم و کنفرانس برگزار کردیم و اطلاع رسانی کردیم، هیچ کدام از صنایع فولاد القایی کشور حاضر به سرمایه گذاری در این حوزه نشدند.

وی ادامه داد : زغال مورد نیاز این روش در کشور به وفور یافت میشود و تکنولوژی آن قابل اجرا بود و سرمایه گذاری آن در توان القایی ها بود.

رئیس هیئت مدیره فولاد پاترون تاکید کرد : امروز دچار وضعیتی شده ایم که متاسفانه صنعت فولاد القایی به بن بست رسیده است. نه آهن اسفنجی کافی در اختیار آن قرار میگیرد و نه به قیمتی که تولید شمش فولاد توجیه داشته باشد، نه امکان واردات قراضه دارند و نه امکان صادرات شمش.

وی افزود : گفتن این حرفها امروز هیچ فایده ای ندارد و فقط افسوس به همراه دارد. افسوس جدی نگرفتن تحلیل های متخصصین ، در کشوری که دولت از بخش خصوصی مراقبت نمیکند، خودمان باید مراقب خودمان باشیم.

ادیب خاطر نشان کرد : به نظر من تنها راه نجات فوری و کوتاه مدت صنعت فولاد القایی، واردات قراضه است و بخش خصوصی باید به دولت فشار بیاورد که امکان واردات قراضه فراهم شود.

 

ارسال نظر