شناسه خبر: 21605

بهینه‌سازی انرژی برای ۱۳ هزار موتورخانه انجام شده است

اقتصادنگار: مدیر امور گازرسانی شرکت گاز گفت: در طرح بهینه‌سازی موتورخانه‌ها تاکنون ۱۵۷۸۷ واحد ثبت‌ نام کرده اند که از این مقدار، حدود ۱۳ هزار واحد انجام شده است و این طرح در حال پیش رفتن است.

مهر ماه سال گذشته از «طرح ملی اصلاح و بهینه‌سازی موتورخانه واحدهای مسکونی و تجاری» رونمایی شد و قرار شد با اختصاص و پرداخت هزینه‌های لازم توسط شرکت ملی گاز ایران، سیستم موتورخانه مشترکان از طریق سرویس و تنظیم مشعل، عایق‌کاری تأسیسات و نصب دستگاه ضد رسوب مغناطیسی ارزیابی، اصلاح و بهینه‌سازی شود.

کارشناسان در توجیه این طرح گفته بودند اگر مشترکین خانگی ۱۰ درصد در مصرف گاز صرفه‌جویی کنند، معادل ۵۰۰ میلیون مترمکعب در مصرف گاز صرفه‌جویی می‌شود. گفتنی است این طرح تنها یکی از طرح‌های بهینه‌سازی انرژی کشور است که با استفاده از ظرفیت‌های ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید می‌تواند به کار گرفته شود.

در همین رابطه جلال نور موسوی، رئیس گازرسانی شرکت ملی گاز در گفت‌وگویی گفت: در طرح بهینه‌سازی موتورخانه‌ها تاکنون ۱۵۷۸۷ واحد ثبت نام کرده اند که از این مقدار، حدود ۱۳ هزار واحد انجام شده است و این کار در حال پیش رفتن است.

وی با اشاره به اینکه مقدمات این کار در ادارات هم در حال انجام است، افزود: البته نحوه اجرا در ادارات تفاوت دارد به طوری که در بخش خانگی طرف پیمانکار با مشترکین خانگی طرف قرارداد است ولی در بخش اداری محدودیت‌های قانونی وجود دارد که باید حتماً از طریق مناقصه انجام شود به همین خاطر فرایند یک گام بیشتر است.

نورموسوی افزود: عملیات بهینه‌سازی برای موتورخانه‌هایی که بیش از ۱۳ هزار مترمکعب گاز در سال مصرف داشتند انجام شد و پس از بهینه‌سازی محاسبات نشان می‌دهد حداقل ۱۶ درصد در تمام موتورخانه‌ها صرفه‌جویی شد که البته با توجه به مورد متفاوت است.

منبع: مهر

ارسال نظر