شناسه خبر: 21719

جابه‌جایی یک میلیون مسافر در فرودگاه مهرآباد در آبان ۱۴۰۰

اقتصادنگار: بررسی آمار پرواز‌های داخلی در آبان‌ماه سال جاری نشان می‌دهد این پرواز‌ها نسبت به مدت مشابه در سال گذشته افزایش یافته‌اند.

در ماه مهر ۱۴۰۰ در مجموع ۲۷ هزار و ۲۶۷ نشست و برخاست داخلی در فرودگاه‌های تحت مالکیت این شرکت انجام شده که ۲ میلیون و ۷۵۴ هزار و ۳۹۸ مسافر و ۲۳ میلیون و ۱۱ هزار و ۵۸۳ کیلوگرم بار به وسیله این پرواز‌ها جابه‌جا شده‌اند. این ارقام نسبت به آبان‌ماه سال ۱۳۹۹ به ترتیب ۱۶، ۷۲ و ۷۰ درصد و نسبت به مهر سال جاری به ترتیب ۳، ۱۱ و ۹ درصد رشد داشته‌اند.

همچنین در این ماه در چهار فرودگاه اختصاصی کشور یعنی کیش، قشم، چابهار و ماکو در مجموع ۳ هزار و ۱۰۶ نشست و برخاست داخلی انجام شده که این پرواز‌ها ۳۵۶ هزار و ۹۹۷ مسافر و ۳ میلیون و ۹۶۵ هزار و ۱۹۵ کیلوگرم بار جابه‌جا کرده‌اند. عملکرد این فرودگاه‌ها نیز نسبت به ماه مشابه در سال گذشته به ترتیب ۱۲، ۵۹ و ۵۳ درصد و نسبت به ماه پیش از آن به ترتیب ۸، ۲۲ و ۲۰ درصد رشد داشته است.

در این ماه فرودگاه بین‌المللی مهرآباد تهران با انجام ۱۰ هزار و ۲۳۸ نشست و برخاست و جابه‌جایی یک میلیون و ۶۲ هزار و ۷۳ مسافر رکورددار انجام پرواز داخلی و تردد مسافر در کشور بوده و ۳۳/۷۱ درصد از کل نشست و برخاست‌های داخلی و ۳۴/۱۳ درصد از جابه‌جایی مسافر داخلی را به خود اختصاص داده است. پس از این فرودگاه، به ترتیب دو فرودگاه مشهد با ۳ هزار و ۷۸۹ نشست و برخاست و کیش با ۲ هزار و ۴۶۸ نشست و برخاست قرار گرفته‌اند.

در این ماه فرودگاه ماکو با ۲۶ نشست و برخاست داخلی و جابه‌جایی هزار و ۲۷ مسافر کم‌ترددترین فرودگاه اختصاصی و فرودگاه آغاجری با انجام ۱۰ نشست و برخاست داخلی و جابه‌جایی ۵۶۹ مسافر کم‌ترددترین فرودگاه کشور بوده‌اند.

در آبان ۱۴۰۰ حداقل۸۰ درصد نشست و برخاست‌های داخلی به ترتیب در ۱۰ فرودگاه مهرآباد، مشهد، کیش، شیراز، اهواز، اصفهان، بندرعباس، تبریز، خلیج فارس (عسلویه) و یزد انجام شده است. همچنین از فروردین ۱۴۰۰ به فرودگاه‌های تحت مالکیت شرکت، هشت فرودگاه عسلویه، خارک، ماهشهر، الوان، سیری، گچساران، بهرگان و آغاجاری اضافه شده است.

در این ماه چهار مسیر تهران- مشهد، مشهد- تهران، کیش- تهران و تهران- کیش به ترتیب ۴ مسیر پرتردد داخلی بوده‌اند و پس از آن نیز دو مسیر تهران- شیراز و شیراز- تهران قرار دارند.

منبع: صدا و سیما

ارسال نظر