شناسه خبر: 21727

ترکیب نوردرمانی و هیدروژل برای ترمیم زخم

اقتصادنگار: پژوهشگرانی از چین و ایران موفق شدند هیدروژل‌های چند منظوره با قابلیت درمانی به عنوان پانسمان تولید کنند که با ترکیب نور درمانی و هیدروژل می‌توان از آن برای ترمیم زخم و پزشکی بازساختی بهره برد.

وش‌های زیادی جهت درمان زخم‌ها استفاده می‌شود که هر کدام ممکن است معایبی داشته باشند، ولی در مقاله حاصل از دستاورد محققان ایرانی و چینی هیدروژل‌ها به‌دلیل داشتن خواص بی‌نظیر به عنوان پانسمان‌های جدید در ترمیم زخم معرفی شده‌اند. علاوه بر این ترکیب نور درمانی و استفاده از هیدروژل‌ها در فرایند ترمیم زخم مورد بحث و انتقاد قرار گرفته و نگرش‌های جدید در آینده این حوزه بیان شده است.

نور به عنوان ابزار مهم در طب مدرن معرفی شده؛ چرا که به عنوان یک ابزار مهم در پیشگیری از عفونت زخم و ارتقای ترمیم زخم معرفی شده است. هیدروژل‌ها به‌دلیل خواص متعدد از جمله ساختار متخلخل، زیست تخریب پذیری بالا، قابلیت جذب زیاد آب، کاربرد فزاینده‌ای در پزشکی بازساختی، به‌ویژه در زمینه ترمیم زخم استفاده شده‌اند.

در این مقاله انواع هیدروژل‌های چند منظوره ترکیب شده با حساس کننده‌های نوری مختلف از جمله نانوساختارها، سولفیدها و اکسیدهای فلزی، چالکوژنیدهای فلزی، فسفر سیاه، پلیمرهای مزدوج و مولکول کوچک آلی برای ترمیم زخم معرفی شده است.

به نقل از ستاد نانو، علاوه بر این کاربرد هیدروژل‌های با قابلیت نوردرمانی در درمان‌های ترکیبی انواع زخم‌ها از جمله زخم‌های عفونی و دیابتی و همچنین چالش‌های آینده در این حوزه تحقیقاتی مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

این پژوهش نتیجه همکاری مشترک محققان کشور و محققان چینی بوده است که اعضای تیم ایران شامل عزیز ملکی، شایسته بوچانی، وحیده نصرتی و محمدعلی شهبازی است.

منبع: ایسنا

ارسال نظر