شناسه خبر: 21988

صادرات دام زنده، متوقف نشده است

اقتصادنگار: معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: براساس ابلاغیه وزیر جهاد کشاورزی صادرات دام زنده در حال انجام است و هیچ مانعی در این راستا وجود ندارد.

حسین دماوندی نژاد در حاشیه افتتاح نمایشگاه خوراک دام، طیور و آبزیان در جمع خبرنگاران افزود: برای صادرات ۵۰ هزار راس دام سنگین و دو هزار راس دام سبک، برنامه ریزی شده و این صادرات در حال انجام است در حال حاضر مکانیزم قرنطینه دام‌ها در حال سپری شدن هست و پس از آن صادرات انجام می‌گیرد.

دماوندی نژاد افزود: نهاده‌هایی که وارد می‌شوند دارای متابولیسم هستند و اگر شرایط نگهداری مناسب نباشد دچار مشکل می‌شوند و تلاش مان این است که با حداکثر دقت و کاهش زمان نهاده‌ها به مناطق موردنیاز حمل شوند و در دسترس مصرف کنندگان قرار گیرند.

وی گفت: هیچ بخشی از این نهاده دامی فاسد نشده تنها ۵۰۰ کیلو گرم آن سبز شده که البته آن نیز قابل استفاده است البته این موضوع به آن معنا نیست که اتفاق رخ داده توجیه شود.

معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: به هیچ عنوان در محل نگهداری نهاده‌های دامی این اتفاقات نباید رخ دهند، اما با عنایت به محدودیت فضا در بندر چابهار که بندری جدید است به دلیل بارندگی‌های فصلی ظرف کوتاه مدت این اتفاق رخ داد، اما اصلی‌ترین بندر ما بندر امام خمینی است که یکی از گلوگاه‌های مهم به دلیل فراهم بودن شرایط و وجود سیلو‌های استاندارد محسوب می‌شود.

نهاده‌های دامی تنها شامل دامداری‌های صنعتی نیست

معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی گفت: نهاده‌هایی که با ارز ترجیحی تامین می‌شوند کل جامعه تولیدکنندگان را مخاطب قرار می‌دهند، اما از آن جایی که تولید گوشت، مرغ و تخم مرغ و شیر مشمول قیمت گذاری است نهاده‌ها باید در اولویت تامین نیاز این بخش قرار گیرد.

دماوندی نژاد افزود: بخشی که مربوط به تولید گوشت قرمز است، چون مشمول قیمت گذاری نیست از نهاده‌ها برخوردار می‌شوند، اما نه به شکل کامل,، اما این به معنای عدم بهره مندی دامداری‌های غیرصنعتی از نهاده‌های دامی نیست.

عدم ثبت نهاده‌های دامی در سامانه تجارت به معنای احتکار و قاچاق است

معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: آن بخش از نهاده‌های دامی که بعد از ورود به کشور در حیطه دلالی قرار می‌گیرند اطلاعاتشان موجود است و نهاده‌ها از جا‌هایی سر در می‌آورند که عوامل وزارت جهاد کشاورزی در حال پیگیری آن هست.

دماوندی نژاد گفت: اگر این نهاده‌ها در سامانه تجارت ثبت نشده باشند به عنوان کالای قاچاق محسوب شده و مصادره می‌شوند و به نفع تولیدکنندگان مورد مصرف قرار می‌گیرند.

وی افزود: در خصوص نرخ ارز ترجیحی مطالعات جامعی انجام شده که اگر این نرخ واقعی شود دلالی‌های آزاردهنده هم به مقدار قابل توجهی کاهش می‌یابد.

مشکل کاهش ظرفیت تولید صنایع خوراک دام بررسی می‌شود

معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی گفت: بر اساس آمار ظرفیت تولید کارخانه‌های خوراک دام، طیور و آبزیان کشور ۲۴ میلیون تن است، اما این صنایع در حال حاضر تنها با ۴۰ درصد ظرفیت در حال فعالیتند و تولیدشان در حدود ۱۰ میلیون تن است که این موضوع بیانگر وجود چالش در این بخش است.

دماوندی نژاد تصریح کرد: در حال بررسی هستیم تا مشکلات این بخش را احصا و با حمایت از آن این مشکلات با سرمایه گذاری‌های مناسب مرتفع شود.

منبع: صدا و سیما

 

حجم ویدیو: 4.39M | مدت زمان ویدیو: 00:01:06

ارسال نظر