شناسه خبر: 22115

افتتاح رسمی پالایشگاه نفت خام فوق سنگین‌ قشم فردا با حضور رئیس‌جمهور

اقتصادنگار: پالایشگاه 35 هزار بشکه‌ای نفت خام فوق سنگین قشم فردا، 24 دی، با حضور ‌رئیس‌جمهور‌ وارد مدار تولید شده و به بهره‌برداری رسمی می‌رسد.

با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص کاهش خام‌فروشی نفت، در سال "تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها"  فردا، 24 دی ماه، پالایشگاه 35 هزار بشکه‌ای نفت خام فوق سنگین قشم در گروه گسترش انرژی پاسارگاد و با حضور آیت‌الله رئیسی، رئیس‌جمهوری وارد مدار تولید شده و به بهره‌برداری رسمی می‌رسد.

این پالایشگاه هم‌اکنون به ظرفیت کامل تولید رسیده که از مزایای آن می‌توان به تضمین برداشت از پارس جنوبی، اشتغالزایی، تولید محصولات با کیفیت بالا و  کمک به ارتقای صادرات فرآورده از جمله قیر کشور اشاره کرد.

‌بابت احداث این پالایشگاه با ظرفیت 35 هزار بشکه در روز، نیروگاه 500 مگاواتی برق و همچنین سه پست اسکه صادراتی به ظرفیت 15 میلیون تن در سال بیش از 500 میلیون دلار سرمایه‌گذاری شده است. همچنین ظرفیت صادراتی سالانه بیش از 6 میلیارد دلاری از جمله نتایج زیرساخت‌های ایجاد شده در این منطقه به شمار می‌رود.

با بهره برداری از این واحد تولیدی ۴۰۰ نفر بصورت مستقیم و  بیش از ۱۰۰۰ نفر بصورت غیرمستقیم در این پالایشگاه اشتغال می یابند.

امروز آیین کلنگ‌زنی فاز دوم این پالایشگاه ‌با حضور جواد اوجی برگزار  شد.

منبع: فارس

ارسال نظر