شناسه خبر: 23492

نظام اسلامی همچنان به شعار «نه شرقی، نه غربی» پایبند است

رییس‌جمهور با بیان اینکه انقلاب اسلامی ظهور و بروز دست قدرت لایزال الهی بود که توسط ملت ایران رقم خورد و جهانیان را خیره کرد، متذکر شد: نظام اسلامی همچنان به شعار «نه شرقی، نه غربی» مردم در سال ۵۷ پایبند است.

به گزارش اقتصادنگار به نقل از ایرنا، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی روز جمعه پس از راهپیمایی یوم الله ۲۲ بهمن در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز عبادی - سیاسی جمعه این هفته در مصلای بزرگ امام خمینی (ره) تهران با تبریک سالروز پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی به ملت ایران و همه آزادگان جهان و با گرامیداشت یاد و خاطره امام راحل (ره) و شهدای عالی‌قدر انقلاب اسلامی و تکریم ایثارگران گفت: همه روزها، روزهای خدا و همه شب‌ها، شب‌های خداست و همه ما متعلق به خدا هستیم اما چرا اینکه ۲۲ بهمن را یوم الله می‌دانیم برای آن است که انقلاب اسلامی ثمره ظهور و بروز دست قدرت لایزال الهی بود.

رییس جمهور با بیان اینکه در روز ۲۲ بهمن ۵۷ جلوه قدرت الهی به دست توانای مردم بزرگ ایران و رهبری امام عظیم‌الشان به نمایش درآمد و جهانیان را خیره کرد، افزود: برای همگان این سؤال پیش آمد که چگونه ممکن است ملتی با اتکال به خدا و اعتماد به نفس حکومتی که مورد حمایت قدرت‌های بزرگ و سلطه‌گر بود کنار بزند و با اراده خود حکومتی را به نام دین و ارزش‌های الهی برپا کند.

رییس دولت سیزدهم اظهار داشت: آنچه در این ایام برای همه ما و دوستداران انقلاب اسلامی به ویژه نسل جوان ضرورت دارد، شناخت انقلاب اسلامی و به‌ ویژه شناخت عناصر هویت‌ساز انقلاب اسلامی است که باید دقیق شناخته شوند.

آیت‌الله رئیسی با اشاره به فرمان عمومی مقام معظم رهبری برای «جهاد تبیین»، گفت: ۲۲ بهمن از اموری است که بسیار ضرورت دارد ابعادش همچنان بیان شود.

وی «دین» را یکی از عناصر هویت‌ساز انقلاب اسلامی خواند و گفت: دین در عرصه زندگی انسان معاصر می‌خواهد همه شئون بر اساس آموزه‌های دینی ارائه شود.

رییس‌جمهور، «مردمی بودن» را یکی دیگر از عناصر هویتی انقلاب اسلامی دانست و گفت: انقلاب اسلامی مردم پایه است و اساس آن را مردم شکل دادند و رقم زدند؛ حامیان این انقلاب مردم هستند و ادامه‌دهندگان این مسیر هم خود مردم هستند.

وی افزود: «غیر طبقاتی بودن» هم از عناصر هویت‌ساز انقلاب اسلامی است و این انقلاب، مانند انقلاب‌ها و خیزش‌هایی که در شرق و غرب شد و بر یک قشر و طبقه خاصی استوار بود، نبوده بلکه انقلابی غیر طبقاتی است و همه مردم به معنای واقعی و وسیع کلمه در صحنه حضور دارند.

رییس‌جمهور، «استقلال جویانه بودن»، «آزادی‌خواهانه بودن»، «عدالت‌طلبانه بودن» را از دیگر عناصر هویت‌ساز انقلاب اسلامی برشمرد و گفت: این انقلاب در درون خود عدالت‌خواه و عدالت‌طلب است و هیچ زمان نمی‌توان عنصر عدالت را از انقلاب اسلامی جدا کرد؛ چرا که عدالت‌خواهی، عدالت‌طلبی و ضد ظلم و ضد فساد بودن در درون انقلاب اسلامی نهادینه شده است. 

هاضمه انقلاب اسلامی فساد نمی‌پذیرد

آیت‌الله رئیسی ادامه داد: در درون این انقلاب ضد استکبار بودن هم نهادینه شده است؛ یعنی هاضمه انقلاب شکوهمند اسلامی فساد و ظلم نمی‌پذیرد. مانند کسی است که غذای مسمومی را بخورد هاضمه او سم را نمی‌پذیرد.رییس دولت سیزدهم خاطرنشان کرد: رژیم ستمشاهی رژیمی که مظهر تام و تمام وابستگی استبداد، دیکتاتوری، خضوع در مقابل دولت‌های سلطه گر، گردن کشی در مققابل خواست مردم، آلودگی به انواع فسادها و ظلم به مردم و کشور است.

ارسال نظر