شناسه خبر: 23699

آیا اوپک پلاس با ایران به توافق نفتی می رسد؟

منابع آگاه خبر دادند اگر توافق هسته ای حاصل شود، اوپک پلاس به دنبال آوردن ایران به توافق محدودیت عرضه خواهد بود تا از رقابت سهم بازار و آسیب دیدن قیمتها جلوگیری کند.

به گزارش اقتصادنگار به نقل از ایسنا، آژانس بین المللی انرژی برآورد کرده است نتیجه موفق مذاکرات هسته ای، تحریمهای آمریکا علیه صادرات نفت ایران را رفع کرده و ۱.۳ میلیون بشکه در روز نفت ایران را به بازار جهانی برمی گرداند. این امر محدودیت عرضه جهانی را کاهش خواهد داد و ترمز صعود قیمتها را که چند دلاری بیشتر تا قیمت ۱۰۰ دلار در هر بشکه فاصله ندارند، می کشد.

به گفته منابع آگاه، ایران به دلیل تحریمهای آمریکا از مشارکت در توافق محدودیت عرضه اوپک پلاس معاف شده است. اگرچه این معافیت به ایران اجازه می دهد تولیدش را افزایش دهد اما اوپک پلاس احتمالا به دنبال آن خواهد بود که ایران را به پیمان نفتی خود وارد کند.

یک منبع آگاه اوپک پلاس با بیان این که توافق برای احیای برجام نزدیک به نظر می رسد، گفت: احتمال زیادی وجود دارد که اوپک ایران را با توافق محدودیت عرضه تطبیق دهد زیرا گزینه دیگری وجود ندارد.

یک منبع آگاه از برنامه های ایران به رویترز گفت: ایران در ابتدا به دنبال احیای تولید از دست رفته خواهد بود اما احتمالا پس از مذاکرات با اوپک پلاس، با یک سهمیه تولید موافقت می کند. ایران یکی از پنج عضو موسس اوپک است.

ایران حدود ۲.۵ میلیون بشکه در روز نفت تولید می کند که حدود ۱.۳ میلیون بشکه در روز کمتر از سطح تولید در سال ۲۰۱۸ است که دونالد ترامپ، رئیس جمهور وقت آمریکا از توافق هسته ای خارج شد و تحریمها علیه صادرات نفت ایران را بازگرداند.

یک منبع آگاه از برنامه ایران گفت: با رفع تحریمها ایران تولید نفت خود را مطابق با توانمندی تاسیسات و منافعش افزایش خواهد داد تا درآمد نفتی از دست رفته خود را جبران کند. به نظر من، اوپک پلاس یک سهمیه برای تولید نفت ایران تعیین خواهد کرد اما این سهمیه به تدریج اعمال می شود و ایران با اندکی چانه زنی برای نشان دادن حمایت از اوپک، این سهمیه را خواهد پذیرفت.

خوش بینی به مسئله ایران

محمد بارکیندو، دبیرکل اوپک در خصوص این که آیا اوپک پلاس به دنبال توافق عرضه جدیدی خواهد بود که شامل ایران باشد، گفت: سابقه این گروه مبنایی برای اطمینان می دهد. پس از گذشت بیش از پنج سال از زمان آغاز همکاری تاریخی میان تولیدکنندگان اوپک و غیرعضو اوپک که به ما کمک کرد از دو سیکل نفت عبور کنیم، دلیل کافی داریم تا در حرکت به جلو به شکل معقولی خوش بین بمانیم.

اوپک سرگرم تسهیل تدریجی محدودیت عرضه ای است که در سال ۲۰۲۰ در واکنش به فروپاشی تقاضا در اوج بحران پاندمی کووید ۱۹ به اجرا گذاشت. اما این گروه به دلیل سرمایه گذاری ناکافی بعضی از تولیدکنندگان کوچکتر، مکررا موفق نشده است به اهداف تولیدش دست پیدا کند.

یک منبع آگاه از تفکر روسیه گفت: برای آمریکا، رفع تحریمها علیه ایران برای کمک به پایین آوردن قیمتهای نفت با توجه به فشار داخلی که دولت بایدن به دلیل رشد نرخ تورم با آن روبرو شده است، منطقی به نظر می رسد. آمریکا ممکن است این مسئله را بررسی کند که عرضه ایران تاثیر هر گونه جنگ میان روسیه و اوکراین بر بازارهای جهانی نفت را تعدیل خواهد کرد. آمریکا مطمئنا تحریمها علیه ایران را خواهد برداشت زیرا آنها تصمیم گرفته اند روسیه را با توجه به تنشهای جاری پیرامون اوکراین، تحت فشار بیشتری قرار دهند.

کاهش اختلاف بین اهداف و تولید اوپک پلاس با عرضه ایران

منابع آگاه اوپک پلاس همچنین اظهار کردند: عرضه بیشتر نفت ایران به کاهش اختلاف بین هدف تولید و سطح واقعی تولید اوپک پلاس کمک خواهد کرد.

هر گونه توافق هسته ای احتمالا اوپک پلاس را ناچار می کند در سهمیه های تولید تغییراتی دهد تا فضا را برای بازگشت نفت ایران مهیا کند.

هنگامی که ایران پس از توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ به بازار جهانی بازگشت، در میان تولیدکنندگان نفت برای منافع خود با قدرت مذاکره کرد و در ابتدا با شرکت در فریز تولید برای مقابله با مازاد عرضه مخالفت کرد. سپس در مذاکرات سال ۲۰۱۶ که تولیدکنندگان دیگر اوپک پلاس با کاهش تولید موافقت کردند، ایران با اشاره به تاثیر تحریمها که باعث کاهش سهم بازارش شده است، سهمیه ای دریافت کرد که به این کشور اجازه داد تولیدش را افزایش دهد.

بر اساس گزارش رویترز، یک منبع سوم در اوپک پلاس گفت: این گروه از مذاکره درباره بازگشت نفت ایران به بازار غافل نخواهد شد و در برخورد با مسائل مشابه سابقه دارد.

ارسال نظر