شناسه خبر: 24176

8 فرمان رئیس جمهور به وزیر صمت برای بهبود وضعیت صنعت خودروسازی

اقتصادنگار-در پی اعتراض مردم به کیفیت خودرو های تولید داخل و همچنین تاکید مقام معظم رهبری در خصوص توجه به کیفیت خودرو در آخرین دیداری که با جمعی از تولید کنندگان در بهمن ماه 1400 داشتند ، رئیس جمهور چند روز پس از بازدید از کارخانه ایران خودرو که فاطمی امین نیز در این دیدار وی را در غیاب مدیر عامل شرکت ایران خودرو همراهی می کرد ، دستوراتی را به منظور ارتقای کیفی و کمی و بهبود وضعیت صنعت خودرو سازی در کشور صادر و به وزیر صمت ابلاغ کرد.

در این نامه رئیس جمهور  در 8 بند خواستار تبیین شرایط مد نظر در حوزه خودرو شد ، وی در این نامه از وزیر صنعت ، معدن و تجارت خواسته تا تولید خودرو در سال 1401 را نسبت به سال 1400 حداقل 50 درصد افزایش دهد و سازو کار های لازم به منظور تولید و عرضه حداقل یک خودروی اقتصادی با ساختار روز را برای مردم فراهم آورد.همچنین در سال 1401 حداقل تولید 3 خودروی قدیمی متوقف و 3 خودروی جدید با کیفیت مطلوب ، تولید و عرضه شود.

همچنین در این نامه از وزیر صمت خواسته است ؛تولید خودرو های جدید و پیشرفته ، خودروهای برقی ، متصل و خودران را گسترش دهد و سرمایه گذاری و بستر سازی برای ورود دانش و فناوری موجود در صنایع دفاعی و فضایی و ظرفیت شرکت های دانش بنیان برای ایجاد تحول در صعت خودرو سازی در مقیاس اقتصادی را فراهم آورد.

رفع شائبه انحصار و موانع واردات خودرو ظرف حداکثر سه ماه آتی

در این نامه همچنین به نسبت تامین قطعات مورد نیاز و ترخیص و عرضه فوری خودرو های انباشته شده در انبار شرکت های خودرو سازی به بازارتا نصاب استاندارد حداکثر ظرف 2 ماه آینده تاکید شده است.

ازدیگر مفاد این نامه افزایش رقابت پذیری و رفع شائبه انحصار ، متناسب سازی قیمت خودرو و جبران کمبود تولید ، در صورت عدم اقدام برای انجام تعهدات و رفع نیاز بازار ، موانع قانونی و اجرایی واردات خودرو و انجام این امور را حداکثر ظرف 3 ماه پیش بینی کرده و تاکید شده تا با افزایش صادرات خودرو و قطعات ، نسبت صادرات به واردات در صنعت خودرو افزایش یابد.

همچنین از دیگر مواردی که مورد توجه رئیس جمهوری قرار گرفته و در این نامه به آن اشاره کرده است ، این بود که در خصوص نحوه عرضه خودرو به منظور ایجادشفافیت و افزایش رضایتمندی مردم ؛ضمن حذف تدریجی روند قرعه کشی با افزایش عرضه ، فرایند فعلی عرضه خودرو ( از طریق قرعه کشی ) فورا اصلاح و شفاف سازی لازم در آن صورت گیرد.

ممنوعیت فروش به دستگاه های دولتی خارج از رویه معمول 

وی همچنین در این نامه بر فروش خودرو به شرکت های دولتی بر اساس رویه ای که به مردم صورت می گیرد تاکید کرده و فروش خارج از رویه معمول به دستگاه های دولتی را ممنوع اعلام کرد. در  متن این نامه آمده است : از ابتدای سال 1401 پس از تکمیل وجه خودرو های پیش فروش باید بدون تاخیرقابل تحویل به مشتری شوند همچنین هرگونه واگذاری خودرو به شرکت ها و دستگاه های دولتی و غیر دولتی به صورت رانتی و غیر شفاف و متفاوت با رویه معمول فروش خودرو به مردم ممنوع اعلام کرد.

در این نامه رئیس جمهور دستور دادند به منظور وسازی ناوگان جپحمل و نقل عمومی اعم از باری و مسافری ، هرساله حداقل 20 هزار خودرو شامل ( انواع کشنده ، کامیون ، کامیونت ، اتوبوس و مینی بوس ) فرسوده از رده خارج شده و جایگزین کردن آنها با خودرو های با کیفیت بریا صاحبان مشاغل مربوطه تسهیل شود .

در بند هفتم این ابلاغیه آمده است که به منظور افزایش کیفیت و ایمنی خودروهای تولید داخل : هرگونه استفاده از قطعات با کیفیت پایین درمونتاژ خودرو از ابتدیا سال 1401 مطلقا ممنوع است و دستگاه های مسوول موظفند با عرضه قطعات یدکی تقلبی و قاچاق به ویژه قطعات پر مصرف و موثر بر ایمنی خودرو نیز برخورد نمایند.

خودرو های عرضه شده به بازار از ابتدای سال 1401 می بایست حداقل با 3 سال یا پیمایش 60 هزار کیلومتر ضمانت شوند .واگذاری مدیریت دولتی شرکت های خودرو سازی ایران خودرو و سایپا به بخش غیر دولتی ، سریعا تعیین و تکلیف شود.

در این ابلاغیه معاول اول رئیس جمهور نیز مسئول نظارت و پیگیری بر حسن اجرای ایران ابلاغ معرفی شده است.

kh1kh2

ارسال نظر