شناسه خبر: 24647

چالش های داوطلبین آزمون دستیار پزشکی و درخواست بروز رسانی کتب آموزشی

داوطلبان آزمون دستیار پزشکی در خواست به روز رسانی منابع پزشکی را دارند ، این در حالیست که وزارت بهداشت در خصوص تغییر و به روز رسانی محتوای کتب و منابع واکنشی نشان نداده است.

به گزارش اقتصادنگار ، داوطلبان آزمون دستیاری پزشکی، پزشکان که جوانانی هستند که اکنون در خط مقدم مبارزه با کرونا قراردارند خواستار بروز رسانی محتوی کتب های آموزشی در حوزه گوش و حلق و بینی و رادیولوژی هستند ، در حال حاضر محتپای این کتب آموزشی مربوط به ۱۰ الی ۱۳ سال پیش بوده و متناسب با نیازهای امروزی وضعیت درمان کشور نیست. 

حکمی که نادیده گرفته شده

در همین حال امرایی عضو کمیسیون آموزش دیده‌بان شفافیت و عدالت به خبرگزاری فارس تصریح کرد: آزمون دستیاری پزشکی در دوره ۴۹ قرار است در اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ برگزار شود و باز هم داوطلبان این آزمون شکایتی را ثبت کردند و اعلام کردند که دیوان عدالت اداری در رأی خود که در خرداد ماه امسال صادر شد، نوشته است که « طرف شکایت پس از قطعیت این رای علاوه بر اجرای آن، مکلف به رعایت مفاد آن در تصمیمات و اقدامات بعدی خود در موارد مشابه خواهد بود» که این رأی چند ماه بعد قطعی شد و منظور از اقدامات بعدی در موارد مشابه، آزمون‌های دیگری است که در آینده برگزار می‌شود و آزمون دستیاری دوره ۴۹ را نیز شامل می‌شد و وزارت بهداشت باید این موارد را رعایت می‌کرد که متأسفانه تاکنون رعایت نشده است.

وی ادامه داد: دو نامه از سوی دیوان عدالت اداری خطاب به وزیر بهداشت ارسال شده است که نتیجه اجرای رأی اخیر دیوان را به شعبه اجرا اعلام کنید، اما در وزارت بهداشت جلسه‌ای را تشکیل دادند و یک آیین‌نامه جدیدی را تنظیم کردند و رأی دیوان اجرا نشد.

امرایی با بیان اینکه در حال حاضر داوطلبان درخواست دستور موقت به دیوان عدالت اداری داده اند تا وضعیت آزمون دستیاری دوره ۴۹ و متخلفان بررسی شود، اظهار کرد: خواسته ما از دیوان عدالت اداری این است که در مورد این تخلفات ادامه‌دار، لازم است با بررسی قضات شعبه تخصصی موضوع، دستور موقت داده شود و این آزمون را تا اجرای کامل و دقیق رای صادره از دیوان متوقف کنند.

وی با تأکید بر اینکه باید منابع آزمون در آزمون دستیاری پزشکی به روز باشد، گفت: منابع آزمون دستیاری پزشکی باید جدید و به‌روز باشد. ممکن است در منابع قدیمی دارویی یا روشی را برای درمان یک مشکل یا بیماری تجویز کرده باشند و در منبع جدید حتی آن را تشدید کننده آن عارضه و مسأله بدانند، پس این منابع باید به‌روز شود، اما وزارت بهداشت پافشاری بر اجرای آزمون با منابع قدیمی که برای یک دهه قبل یا بیشتر است، دارد.

عضو کمیسیون آموزش دیده‌بان شفافیت و عدالت تصریح کرد: از این جهت داوطلبان دچار استرس و سردرگمی هستند و در آخرین جلسه‌ای که با رئیس دیوان عدالت اداری تشکیل شد، با حضور دو نفر از نمایندگان دیده‌بان شفافیت و عدالت و یک نفر از داوطلبان آزمون دستیاری دوره ۴۹، قرار شد که این موضوع هرچه سریع‌تر توسط دیوان پیگیری شود و در واقع موضوع استنکاف وزیر بهداشت از اجرای رأی دیوان صادر شود.

در همین بسیاری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز با ورود به قضیه خواستار اجرای حکم دیوان عدالت اداری توسط وزارت بهداشت در این خصوص شده اند اما تاکنون وزارت بهداشت پاسخی به این درخواست نداده و همچنین دلایل خود را در خصوص عدم اجرای حکم دیوان عدالت اداری و اصرار بر تدریس مبانی درسی ۱۳ سال پیش نیز ارائه نداده است.​

در همین راستا داوطلبان آزمون دستیار پزشکی نامه ای را نیز خطاب به رئیس قوه قضائیه منتشر کرده اند که متن کامل آن در ادامه آمده است :

به نام خدا

حجت الاسلام و المسلمین آقاى محسنى اژه اى

ریاست محترم قوه ى قضاییه جمهورى اسلامى ایران

با سلام و عرض ادب و احترام

با توجه به رأی قطعی دیوان عدالت اداری مستند به مقررات و آئین‌نامه‌های معتبر زمان رسیدگی، صدور و قطعیت رای بر احراز وقوع تخلفات آزمون دستیاری۴۸(لازم‌الاجرا در موارد مشابه و اقدامات بعدی نظیر آزمون دستیاری۴۹) و درواقع جلوگیری از تکرار رویه‌های متخلفانه که انجام آن‌ها به یک عادت برای وزارت بهداشت تبدیل شده است و نیاز به روزآمدسازی ر منابع قدیمی آزمون دستیاری۴۹ که مربوط به ۱۳سال قبل و ۱۰سال قبل بوده و می‌تواند زمینه ساز مخاطره جدی برای سلامت مردم عزیز ایران باشد ،

از حضرت عالی، استدعا داریم جهت اجرای قاطع رأی قطعی صادره از دیوان عدالت اداری ، لطفا" دستورات لازم جهت بررسی پرونده۳۷۰۶ شعبه۲۶ تجدیدنظر و ۱۵۹۸ شعبه۶ اجرای احکام دیوان را مبذول بفرمایید.

متاسفانه دیوان به یکباره اجرای رای را با عبارت رای صرفاً جنبه اعلامی داشته نه اجرایی متوقف و محکوم‌علیه را به تکرار تخلفات خود گستاخ‌تر کرد.

این درحالی است که در اواخر بهمن سال گذشته نیز دادخواستی از سوی شاکیان در جهت ابطال دستور اداری منجر به تخلفات یادشده در دیوان ثبت شده بود که منتهی به صدور دستور موقت در ۲۴اسفند۹۹ شد و پرونده در هیئت تخصصی آموزشی دیوان درحال بررسی است و به تمام این تخلفات در متن حکم دستور موقت نیز اشاره شده است.

در هرحال دیوان با اعتراض شدید ذینفعان مجبور شد مجدداً پرونده را برای پی‌گیری اجرای رای و احضار معاون حقوقی وزارت متخلف بهداشت به شعبه اجرای احکام بازگردانند با وجود این تمرکز، آرامش و برنامه‌ریزی‌های داوطلبان را این  تصمیمات شبهه‌ناک به هم ریخته و موجبات تضییع حقوق آنان را فراهم آورده است.

 آنچه داوطلبان را بسیار آزرده‌خاطر ساخته این است که صاحب‌منصبان و عالی‌مقامان وزارت بهداشت بتوانند با آرامش خاطر و در حریم امن مصونیت قضائی تخلف کنند، از اجرای آراء قطعی شعب و هیئت عمومی دیوان امتناع و استنکاف ورزند و نه تنها مورد پیگرد قضائی قرار نگیرند بلکه با آرامش به تکرار تخلفات در موارد مشابه و اقدامات بعدی خود دست بزنند و حتی با حذف آئین‌نامه‌ها و چهارچوب‌های اثبات‌کننده تخلف، قانون را دور بزنند!

 متاسفانه کارکرد کند و کشدار دیوان نیز به آنان اجازه چنین رفتارهای فراقانونی را می‌دهد.

حضرتعالی نیک می‌دانید؛ دیوانیان و حتی وزارتیان نیز می‌دانند که به دلیل همین روند کشدار و بطئی رسیدگی در دیوان بسیاری از دادخواهی‌ها حتی اگر به صدور رای به نفع مردم و قطعیت آن و مرحله اجرا نزدیک شوند، به منزله نوشدارو پس از مرگ سهراب عمل می‌کنند چرا که اقدامات اجرائی مبتنی بر تخلفات، انجام می‌شوند و تمام.

 از این رو #دستور_موقت تنها راهی است که در آزمون‌ها حقوق داوطلبان را اعاده می‌کند و استدعای ما نیز صدور دستور موقت است که از ضرر و زیان غیرقابل جبران در این مهم‌ترین آزمون حرفه‌ای دوران تحصیل هر پزشک، جلوگیری کند. اگر در آزمون۴۸ نیز دستور موقت صادر نشده بود، با همان شرایط تبعیض‌آمیز برگزار شده بود و پس از برگزاری آزمون مساله سالبه به انتفاء موضوع و هر رایی بی‌حاصل محسوب می‌شد.

پیشاپیش از بذل توجه و دستور مساعد و عاجل جنابعالی کمال تشکر و امتنان را داریم.

هزاران جوان‌پزشک داوطلب خدمت و تحصیل در ایران عزیز

 

تصویر نامه برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در حمایت از داوطلبین آزمون دستیاری پزشکی

E0C08923-CE6C-4E9E-B290-0D198F72FD94B04C7171-9A60-4424-9DCD-6EADEBCC66AA

ارسال نظر