شناسه خبر: 24979

توقف تجارت نفت روسیه در بزرگترین شرکت بازرگانی نفت جهان

گروه ویتول که بزرگترین شرکت بازرگانی نفت جهان است، قصد دارد تجارت نفت و فرآورده‌های نفتی روسیه را تا پایان امسال به طور کامل متوقف کند.

به گزارش اقتصادنگار به نقل از  ایسنا، سخنگوی ویتول گفت: حجم نفت روسیه که توسط ویتول خرید و فروش می شود، در سه ماهه دوم به شکل قابل توجهی کاهش پیدا خواهد کرد زیرا تعهدات قراردادی فعلی کمتر می شوند. ما انتظار داریم این معاملات تا پایان سال ۲۰۲۲ به طور کامل متوقف شوند.

ویتول تاکید کرد که وارد هیچ گونه معاملات نفت و فرآورده‌های نفتی روسیه نخواهد شد. این شرکت خاطرنشان کرد: از زمان حمله نظامی روسیه به اوکراین، خرید نفت روسیه توسط این شرکت بخشی از قراردادهای جاری بوده است.

شرکتها در سراسر جهان از سوی دولت‌ها و سهامدارانشان برای منزوی کردن روسیه تحت فشار فزاینده‌ای قرار گرفته‌اند. غولهای نفتی بریتیش پترولیوم (BP)، شل و اکسون موبیل همگی برنامه‌هایی را برای واگذاری سهم خود در پروژه‌های انرژی روسیه اعلام کرده‌اند تا هر گونه همکاری با این کشور را متوقف کنند. البته پالایشگاهها در چین و هند همچنان به خرید نفت روسیه به شکل مستقیم یا از طریق مناقصه ادامه می‌دهند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، شرکتهای بازرگانی خصوصی مانند ویتول و ترافیگورا از زمان شروع جنگ در اوکراین در اواخر فوریه، به خرید و فروش محموله‌های نفت روسیه ادامه داده‌اند و بعضی از این محموله‌ها به مقصد چین و هند بوده است.

 

ارسال نظر