شناسه خبر: 25127

۶ شرکت دانش‌بنیان جزو پنج‌ستاره‌های باشگاه صادراتی شدند

از مجموع ۶۰۰ شرکت که از سوی باشگاه صادرات دانش‌بنیان در سال ۱۴۰۰ ارزیابی شد، تعداد ۶ شرکت موفق به کسب نشان پنج‌ستاره شدند.

به گزارش اقتصادنگار به نقل از ایسنا،  باشگاه صادرات دانش‌بنیان در سال گذشته تعداد ۶۰۰ شرکت دانش‌بنیان را بر اساس سه معیار اصلی "فنی"، "شرکتی" و "فروش" مورد ارزیابی تفصیلی قرار داد و آنها را از نظر میزان آمادگی برای صادرات در گروه‌‌های ۵ ستاره تا ۲ ستاره طبقه‌بندی کرد.

 طبق ارزیابی‌‌های صورت گرفته در باشگاه صادرات دانش‌بنیان، چهار شرکت فعال در حوزه سلامت و بهداشت، در جمع شرکت‌های پنج‌ستاره قرار دارند. این شرکت‌ها محصولاتی همچون داروهای ضدسرطان، داروهای هموفیلی و آرتریت روماتوئید، کیت‌های تشخیص آزمایشگاهی، داروهای نوترکیب بیوتکنولوژی و مهندسی ژنتیک و داروهای ام اس را تولید می‌کنند.

طبق معیارهای باشگاه صادرات دانش‌بنیان، شرکت‌‌هایی که توان فنی بالا و زیرساخت‌‌های صادراتی قوی دارند، در زمره شرکت‌‌های پنج‌ستاره قرار می‌گیرند. این شرکت‌ها علاوه ‌بر کسب حداقل ۸۰ درصد از کل امتیازها در معیارهای ارزیابی باشگاه، باید دارای تجربه حداقل یک میلیون دلار صادرات بوده و محصولات برتر آنها بتوانند ۶۰ درصد امتیاز در معیارهای فنی باشگاه را کسب کنند.

باشگاه صادرات دانش‌بنیان از پاییز ۱۳۹۹ با حمایت مرکز تعاملات بین‌الملل معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری و با هدف تقویت برند ملی و تغییر نگرش کشورها نسبت به ظرفیت محصولات دانش‌بنیان ایرانی فعالیت خود را آغاز کرد. این باشگاه، چهار برنامه اصلی شامل "شناسایی و رتبه‌بندی شرکت‌‌های دانش‌‌بنیان"، "تلاش برای رشد شرکت‌‌ها"، "تلاش برای توسعه بازارهای صادراتی" و "همگرا کردن ظرفیت تمام نهادها در مسیر توسعه صادرات دانش‌بنیان" را دنبال می‌‌کند.

ارسال نظر