شناسه خبر: 25142

رشد ۴.۵ برابری صادرات خدمات مهندسی/ توافق گندمی با روسیه

به گفته رئیس سازمان توسعه تجارت میزان صادرات خدمات فنی و مهندسی ایران در سال ۱۴۰۰، رشدی حدودا ۴.۵ برابری داشته است.

به گزارش اقتصادنگار به نقل از ایسنا، علی رضا پیمان پاک در نشست خبری اظهار کرد: بر اساس آمارهایی که از عملکرد صادراتی ایران در سال ۱۳۹۹ وجود داشت، ما در حوزه خدمات فنی و مهندسی صادرات ۴۸۰ میلیون دلاری داشتیم اما این عدد در سال گذشته به حدود دو میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار رسید و با توجه به قراردادهایی که در این حوزه بسته شده، امید به افزایش آمار در سال جاری نیز وجود دارد.

وی درباره هدف گذاری‌های صورت گرفته در این حوزه نیز گفت: ما امکان آن را داریم که در بخش‌هایی چون خدمات آی تی، اپلیکیشن‌ها و صنایع خلاق صادرات خود در این بخش را به شکلی قابل توجه افزایش دهیم. امسال این عدد می‌تواند به ۶ میلیارد دلار برسد و در بلندمدت نیز امکان رسیدن آن به ۲۰ میلیارد دلار وجود دارد که تنها ۱۰ میلیارد دلار آن قابلیت اجرا در عراق را دارد.

رئیس سازمان توسعه تجارت درباره آمارهای تجاری ایران در سال ۱۴۰۰ نیز توضیح داد: آخرین آمارهای ما نشان می‌دهد که میزان صادرات به ۴۸ و میزان واردات به ۵۳ میلیارد دلار رسیده است و در کل آمار تجاری کشور از مرز ۱۰۰ میلیارد دلار گذشته است. خوشبختانه در سالی که گذشت میزان صادرات ایران در بخش‌هایی مانند پتروشیمی و صنایع غذایی رشد قابل توجهی را به ثبت رسانده است.

پیمان پاک اضافه کرد: بر اساس آخرین براوردها میزان صادرات ایران به آفریقای جنوبی ۵۰۰ درصد، به غنا ۱۵۰ درصد، به ترکیه ۱۴۰ درصد و به عمان ۶۵ درصد افزایش یافته است. در کنار آن در حوزه ترانزیت نیز رشدی ۲.۵ برابری به ثبت رسیده که امکان افزایش بیشتر نیز دارد.

وی درباره آخرین وضعیت موافقت‌نامه تجاری اوراسیا نیز بیان کرد: با وجود جنگ اخیر روسیه و اوکراین، با پیگیری وزارت جهاد کشاورزی توافق‌های خوبی برای تامین گندم و روغن با روسیه انجام شده و با توجه به ظرفیت‌های دریایی، امکان افزایش صادرات به این کشور نیز پیگیری می‌شود. در بخش‌هایی چون صنایع ریلی، خودرویی و معدنی نیز ظرفیت‌های خوبی برای افزایش همکاری با روسیه وجود دارد.

 

ارسال نظر