شناسه خبر: 25147

عرضه صادراتی آلومینیوم ایران برای نخستین بار در بورس کالا

آلومینیوم ایران فردا، سه شنبه ۳۰ فروردین برای نخستین بار با عرضه صادراتی شمش هزار پوندی آلومینیوم به بورس کالا می‌آید.

به گزارش اقتصادنگار به نقل از کالاخبر، آلومینیوم ایران (فایرا) فردا، سه شنبه ۳۰ فروردین، ۳ هزار تن شمشِ هزار پوندی (معادل ۴۵۳ کیلوگرم) خود را با قیمت پایه هر کیلوگرم ۸۷.۰۸ هزار تومان روی تابلو تالار کیش می برد.

این محموله در صورت فروش در تاریخ ۷ اردیبهشت درب کارخانه به فروشنده تحویل داده خواهد شد.

آلومینیوم، محصولی است که روز ۲۵ فروردین ماه سال ۱۴۰۰ برای نخستین بار در تاریخ بورس کالا، راهی تالار صادراتی کیش شد که با معامله ۱۰۰۰ تنی در روز نخست، نوید صادراتی پر رونق برای این فلز نقره ای را ترسیم کرد چراکه در ادامه استقبال خوبی از عرضه ها صورت گرفت.

بررسی های آماری نشان می دهد در سال گذشته ۱۳ هزار و ۱۰۰ تن شمش آلومینیوم از سوی دو شرکت آلومینای ایران و آلومینیوم جنوب در رینگ صادراتی عرضه و با تقاضای ۱۷ هزار و ۹۰۰ تنی همراه شد و ۱۰ هزار و ۱۰۰ تن آن مورد دادوستد قرار گرفت و راهی بازارهای صادراتی شد.

ارزش این معاملات نزدیک به ۶۰۷ میلیارد و ۸۵۵ میلیون تومان گزارش شد.

از ابتدای امسال نیز هزار تن شمش آلومینیوم آلومینای ایران در بورس کالا عرضه شد که با وجود تقاضای ۱۲۰۰ تنی، ۲۰۰ تن آن با قیمت پایه هر کیلوگرم ۹۰.۸ هزار تومان به فروش رسید.

به عقیده کارشناسان و فعالان حوزه آلومینیوم رینگ صادراتی و صادرات از طریق بورس کالا می تواند به شفافیت در قیمت ها و نحوه انجام معاملات کمک کند.

ارسال نظر