شناسه خبر: 25275

الزام درج قیمت بر روی موبایل، تبلت و لپ‌تاپ

مدیرکل نظارت بر خدمات عمومی و شبکه‌های توزیعی و اقتصادی وزارت صمت گفت: از ابتدای اردیبهشت ۱۴۰۱ همه کالا‌های وارداتی از جمله موبایل، تبلت و لپ‌تاپ غیر از موارد استثنا مشمول درج قیمت واردکننده و مصرف‌کننده می‌شود.

به گزارش اقتصادنگار به نقل از خبرگزاری صدا و سیما ؛ محسن حسین‌لویی افزود: طرح «خرید شفاف» که هدف آن جلوگیری از گران‌فروشی و کنترل قیمت عنوان شده است، در ۶ مرحله تعریف شده که تاکنون ۴ مرحله آن اجرا شده و مرحله پنجم آن نیز از اول اردیبهشت ۱۴۰۱ اجرایی می‌شود. در هر مرحله از اجرای طرح "خرید شفاف" تعدادی اقلام کالا‌هایی به طرح اضافه و مشمول درج قیمت می‌شدند، اما در مرحله پنجم این طرح، همه کالا‌ها مشمول اجرای طرح درج قیمت کالا می‌شوند ضمن اینکه در این مرحله برخی از گروه‌های کالایی مستثنی هستند.

 
وی گفت: در مرحله پنجم طرح درج قیمت بر روی کالا‌ها که از اول اردیبهشت اجرا شده، حتی کالا‌های وارداتی مانند تبلت، موبایل، لپ‌تاپ و کامپیوتر نیز مشمول درج قیمت واردکننده و مصرف‌کننده می‌شوند.
 
حسین لویی افزود: براساس طرح «خرید شفاف»، تولیدکنندگان مکلف شدند قیمت تمام شده کالا‌های تولیدی را روی انواع کالا‌ها ثبت و عرضه‌کنندگان و فروشندگان نیز در فروشگاه‌های زنجیره‌ای یا واحد‌های صنفی مکلف به درج قیمت مصرف کننده براساس سود تعیین شده توسط وزارت صمت، هستند. از تاریخ ۱۶ اسفند ۱۴۰۰ نیز علاوه بر درج قیمت تولیدکننده، تولیدکنندگان نیز باید قیمت مصرف کننده را نیز بر روی کالا درج کنند.
 
وی در خصوص کالا‌های وارداتی و مشمولیت آن‌ها درحوزه درج قیمت گفت: از ابتدای اردیبهشت ۱۴۰۱ همه کالا‌های وارداتی (از جمله موبایل، تبلت و لپتاپ) غیر از موارد استثنا مشمول درج قیمت وارد کننده و مصرف‌کننده می‌شود.
 
مدیرکل نظارت بر خدمات عمومی، شبکه‌های توزیع و اقتصادی وزارت صمت اضافه کرد: بنابراین می‌توان نتیجه گرفت در این نوع کالا‌ها به جای درج قیمت تولید کننده، قیمت وارد کننده درج می‌شود و این کالا‌ها مانند سایر کالا مشمول درج قیمت مصرف کننده نیز هستند.

ارسال نظر