شناسه خبر: 25283

فولاد ارفع قرن جدید را با ثبت رکود آغازکرد

شرکت آهن و فولاد ارفع با تولید معادل 85 هزار و 176 تن در فروردین‌ماه به رکورد جدیدی در تولید دست یافت.

به گزارش اقتصادنگار ؛ با توجه به میزان اسمی این واحد معظم صنعتی به میزان 800 هزار تن رسیدن به این رقم ماهیانه 28 درصد بیش از سقف تولید ماهیانه بوده است که در نوع خود رکورد جدیدی محسوب میوشد .

آهن و فولاد ارفع در سال گذشته به دلیل قطعی های مکرر برق و گاز موفق نشد بر اساس ظرفیت اسمی خود  تولید داشته باشد ، میزان تولید شمش آهن و فولاد ارفع معادل 770 هزار و 435 تن بود ، این درحالیست که در سال 1399 این شرکت نزدیک به 20 هزار تن فراتر از ظرفیت اسمی خود تولید کرده بود .

گرچه با توجه به کیفیت مطلوب شمش های آهن و فولاد ارفع همیشه مشتریان جدی برای محصولاتش دارد ، ایم شرکت در سال گذشته موفق به فروش 9 هزار میلیارد تومانی شد این رقم در سال 1399 نزدیک به 7 هزار میلیارد تومان بود.این شرکت در سال گذشته 255 هزار و 283 تن شمش فولادی را روانه بازار های جهانی کرده و میزان فروش در بازار داخلی نیز معادل 469 هزار و 976 تن بوده است .

قطعی برق و وضع عوارض تهدیدی برای تداوم تولید فولاد

شرکت آهن و فولاد ارفع تولیدکننده شمش فولاد در کشور و یکی از بنگاه‌های پیشرو اقتصادی فعال در عرصه‌های ملی و منطقه‌ای صنعت فولاد است. تولید آهن اسفنجی در این شرکت به روش احیاء مستقیم و تولید شمش فولاد از طریق کوره قوس الکتریکی انجام می‌شود و از این رو برای تولید نیازمند برق بوده که متاسفانه در سال گذشته قطعی برق باعث شد تا این کارخانه فرایند تولید را مطابق با برنامه پیش نبرد. این شرکت همچنین به تازگی ارتقای ظرفیت تولید واحد احیای مستقیم از ۸۰۰ هزار تن به ۱/۲ میلیون تن را پشت سر گذاشته است که امید آن میرود با توجه به پیشبینی قطعی مجدد برق و همچنین وضع عوارض بر صادرات آهن سفنجی و مش فولاد به ترتیب با وضع عوارض 11 و 17 درصدی ، میزان تولید این واحد معظم صنعتی تحت تاثیر قرار نگیرد.

 آهن و فولاد ارفع در اطلاعیه ای به سازمان بورس اوراق بهادار میزان افزایش هزینه های ناشی از وضع عوارض 17 درصدی بر شمش فولاد با نرخ صادراتی 700 دلار با نرخ تسعیر 246 هزار ریال را معادل 7 هزار و 903 میلیارد ریال اعلام کرده است.

ارسال نظر